TTB'den Eris Varyantı uyarısı: Aşılar kullanıma girmeli, maske takmaya başlanmalı

TTB'den Eris Varyantı uyarısı: Aşılar kullanıma girmeli, maske takmaya başlanmalı
Türk Tabipleri Birliği, “Eris varyantına karşı koruyuculuğu yüksek aşıların kullanıma girmesine yönelik girişimler en kısa sürede yapılmalı; el yıkama alışkanlığının korunması, kamusal alanların temizliğinin sağlanması, kapalı ve kalabalık alanlarda ve sağlık kurumlarında maske kullanılması, doğru bilgilerin şeffaf bir biçimde paylaşılması gibi halk sağlığı önlemleri alınmalıdır” uyarısında bulundu.

Türk Tabipler Birliği (TTB), Covid-19’un bulaş oranının arttığını açıkladı. TTB tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada Covid-19 testinin negatif olmasına karşın klinik ve radyolojik olarak Covid- 19 ile uyumlu vakalarda artış olduğuna dikkat çekildi. Açıklama şöyle:

“COVID-19 PCR testi negatif olmakla birlikte klinik ve radyolojik olarak COVID-19 ile uyumlu vakalarla karşı karşıya kalınma sıklığı artış göstermektedir.

Adana Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu, COVID-19 ile uyumlu klinik bulgularla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Meslektaşımızın yakınlarına başsağlığı diliyor ve tekrarlıyoruz: Eris varyantına karşı koruyuculuğu yüksek aşıların kullanıma girmesine yönelik girişimler en kısa sürede yapılmalı; el yıkama alışkanlığının korunması, kamusal alanların temizliğinin sağlanması, kapalı ve kalabalık alanlarda ve sağlık kurumlarında maske kullanılması, doğru bilgilerin şeffaf bir biçimde paylaşılması gibi halk sağlığı önlemleri alınmalıdır. Unutmayalım; kapalı ortamlarda maske, bizi ve sevdiklerimizi koruyacaktır.” (ANKA)