TÜBİTAK'a göre Tahir Elçi cinayetini gösterecek 4'ncü kamera mavi ekran verdi

TÜBİTAK'a göre Tahir Elçi cinayetini gösterecek 4'ncü kamera mavi ekran verdi
TÜBİTAK Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nın öldürüldüğü anı görüntüleyecek dördüncü kameraya ilişkin raporunu tamamladı. Cinayeti gösterebilecek ve aydınlatıcı nitelikte olan kameraya ait herhangi bir kayıt bulamadığını duyurdu.

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK) Tahir Elçi cinayetini görüntüleyecek açıda yer alan dördüncü kameraya ait görüntüleri bulamadı!

Elçi cinayeti davasına bakan Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayet mahallini gören, ancak “bozuk olduğu için kayıt yapmadığı” ileri sürülen Mardin Kebapevi isimli iş yerine ait Veraz marka kayıt cihazının incelenmesine karar vermişti. Mahkeme, TUBİTAK’tan kayda herhangi bir müdahalenin bulunup bulunmadığının tespit edilmesini istemişti.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin haberine göre, TÜBİTAK Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2 yıldan uzun süren inceleme işlemlerinin ardından, 21 Kasım 2023 tarihinde hazırladığı üç sayfalık rapor Elçi cinayeti dava dosyasına girdi.

Raporda, Mardin Kebapevi’nde bulunan Veraz marka model cihaza ait 250GB kapasiteli hard diskin kopyasındaki görüntüler ve log kayıtlarına göre, 10-25 Ağustos 2010 tarihleri arasındaki 15 günlük zaman dilimine ait toplamda 765 adet güvenlik kamera kaydına ait veriler yer aldığı belirtildi.

Kayıtlara göre iş yerinde 4 farklı kamera olduğu bilgisi yer aldı. Elçi’nin hayatını kaybettiği Yenikapı Sokağı gördüğü düşünülen 4 no’lu kameraya ait 9 adet kayıt bulunduğu kaydedilen raporda, kayıtların içeriği incelendiğinde “mavi ekran” şeklinde görüntüler dışında başka bir kayıt olmadığı belirtildi.
Olay yerini gören kameranın 3 arıza kaydı tespit edildi
Raporun devamında 4 no’lu kameranın log (kayıt, kütük) kayıtları üzerinden yapılan incelemede, 2010 ve 2013 yılları arasındaki üç farklı tarihe ait, “kayıp” olarak etiketlenmiş, 3 adet arıza kaydının tespit edildiği bilgisi yer aldı. DVR kayıt cihazlarındaki görüntülerin “kayıp” olarak etiketlenmesinin, “kamera donanımı, yazılımı, güç kaynağı, internet bağlantısı veya videolara ulaşılamaması veya cihaz içerisindeki harddiskin bozulması, arızalanması gibi fiziksel nedenlerle” olabileceği savunuldu.

Raporda polisin kayıtlara müdahalesi olmadı


Raporda polisin, Mardin Kebapevi’ne ait kayıt cihazına el koyduğu sırada cihazını kontrollü ya da kontrolsüz olarak kapatılıp kapatmadığı da değerlendirildi. DVR kayıt cihazlarının yapısı gereği cihaz üzerinde yapılan işlemlerin raporlandığı belirtilerek, Veraz marka cihaz üzerinden elde edilen LOG kayıtları dikkate alındığında, 2011/2013 yılları arasında cihazın 4 defa açılıp kapatıldığı ve bu tarihler dışında başka kaydın bulunmadığın tespit edildiği ileri sürüldü. Raporda, Elçi’nin 2015 yılında öldürüldüğü, cihazdaki görüntü kayıtların ise 10 Ağustos 2010 ile 25 Ağustos 2010 tarihleri arasındaki döneme ait olduğu tespiti yer aldı.

Ne olmuştu?


Elçi cinayeti davasına bakan Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayet mahallini gören, ancak “bozuk olduğu için kayıt yapmadığı” ileri sürülen Mardin Kebapevi isimli iş yerine ait Veraz marka kayıt cihazının incelenmesine karar vermişti. Mahkeme, kitapevine ait güvenlik kamera görüntü imajları üzerinde inceleme yapılarak, kameraların kayıt yapıp yapmadığı, sabit disk üzerinde ekleme, çıkarma, kesme, montaj veya –silme gibi bir müdahalenin bulunup bulunmadığının tespiti için 14 Temmuz 2021’de, Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı’na (TÜBİTAK) yazı göndermişti.

TÜBİTAK’a gönderilen hard diskler boş ve bozuk çıkmıştı
TÜBİTAK’ın yaptığı incelemede imajı (kopyası) gönderilen hard diskin boş olduğunun ortaya çıkması üzerine mahkemenin ikinci defa gönderdiği imajlar da bu sefer bozuk çıkmıştı. Bunun üzerine görüntülerin kopyaları tekrar gönderilmişti. TÜBİTAK Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2 yıldan uzun süren inceleme işlemlerinin ardından, 21 Kasım 2023 tarihinde hazırladığı üç sayfalık rapor Elçi cinayeti dava dosyasına girdi. (Kısa Dalga)

Gündem