Turizmciler otel fiyatlarına yüzde 70 zamma hazırlanıyor

Turizmciler otel fiyatlarına yüzde 70 zamma hazırlanıyor
Yüksek enflasyon ve TL'deki erime nedeniyle maliyetlerin arttmasını gerekçe gösteren turizmciler bu yıl erken rezervasyonlarda yüzde 45 başlayan artışların sezonda yüzde 70'lere çıkacağını söylüyor.

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, enflasyon ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak otellerin maliyetlerinin de yükseldiğini belirterek, sezonda yaşanacak fiyat artışlarının yüzde 60-70’i bulacağını söyledi.

Jolly’nin erken rezervasyon kampanyasının tanıtımında değerlendirmelerde bulunan Vardar, döviz kurundaki artışa paralel otellerin maliyetlerinin de arttığına işaret ederek, bu yıl erken rezervasyon fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 40-45 artışla başlayacağını söyledi.

‘ZAMLAR SEZONDA YÜZDE 70’LERİ BULACAK’

Vardar, “Bu fiyat artışı enflasyona paralel oluşacak maliyet artışlarıyla sezonda yüzde 60-70'leri bulacak gibi görünüyor” dedi.

Pandeminin ardından artık tüm dünyadan misafirlere kapıların açıldığını ve 2023 yaz sezonunda Türkiye'deki otellerde yer bulmanın daha da güç bir hal alacağını belirten Vardar, hem yer bulma sorunu hem de yükselecek fiyatlar nedeniyle yerli turist için erken rezervasyonun bu yıl her zamankinden daha büyük bir önem taşıdığını söyledi.

Ekonomi