Türk-İş Başkanı Atalay,  Erdoğan'la görüşmesini anlattı: 'Zam var' da demedi, 'yok' da demedi

Türk-İş Başkanı Atalay, Erdoğan'la görüşmesini anlattı: 'Zam var' da demedi, 'yok' da demedi

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesini aktardı: "Sokakta yaşadıklarımı, insanların anlattıklarını aktardım. Ekonomik sıkıntı vatandaşın artık boğazına gelmiş. ‘Bir an evvel asgari ücretliye, işçi emeklisine, dar sabit gelirliye, işsize düzenleme gerekiyor; nefes alacakları, onlara oksijen olacak bir düzenleme lazım’ dedim. Cumhurbaşkanı durumun farkında. Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi.”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 16 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmüş ve asgari ücretle ilgili "Çalışma Bakanlığı ekipleri çalışma yürütüyor. Toplumu memnun edecek bir rakam olur umarım" demişti.

Atalay, Erdoğan'la görüşmesini Hürriyet yazarı Hande Fırat'a anlattı. Fırat'ın yazısına göre Atalay'ın anlattıkları özetle şöyle:

"Sokakta yaşadıklarımı, insanların anlattıklarını aktardım. Ekonomik sıkıntı vatandaşın artık boğazına gelmiş.

‘Bir an evvel asgari ücretliye, işçi emeklisine, dar sabit gelirliye, işsize düzenleme gerekiyor; nefes alacakları, onlara oksijen olacak bir düzenleme lazım’ dedim. Bu kadar net söyledim. Çünkü ocak ayındaki zamlar bir işe yaramadı.

Cumhurbaşkanı durumun farkında. Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi.”

Zam yapıp enflasyon da böyle artmaya devam ederse zam yapmanın da manası olmaz. Enflasyonla mücadele mutlaka şart.

Tahammül kalmadı. İktidar ve muhalefet enflasyonla birlikte mücadele etsin. Sonra sandıkta kim kime istiyorsa oy versin.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için bakanın çağrıda bulunması yeterli.

Yazılı olmayan bir hukuk kuralı vardır; hukuk kadını, emeği, devleti korur. İşte maalesef bu sistem bozuldu.

Patronlar istedikleri gibi karar çıkarıyorlar.

Bugün mesele sokağa çıkmak değil. Önemli olan üzüm yemek. Kırmadan, dökmeden elimden gelen müzakereyi sonuna kadar yapacağım.

Müzakere ve mücadeleyi beraber yapacağım. Ok yaydan çıktı. Bir iyileştirme yapmak zorundalar. Yapmazlarsa aralık ayına kadar ne asgari ücretli tahammül eder ne de hükümet. Devlet bir yıl yatırım yapmasın. Bir yıl insanların geçim şartlarını düzeltsinler. Hastane de yapmasınlar yol da...

Örgütlü toplumdan kimse korkmasın. Bir grup toplantısında çıkıp da bir lider neden özel sektör işçilerine ‘Örgütlenin, arkanızdayız’ demiyor? Çünkü her yer sermayenin elinde."

YAZININ TAMAMI