Türk Tabipler Birliği'ne kayyum atandı

Türk Tabipler Birliği'ne kayyum atandı
Mahkeme, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile merkez konseyi üyelerinin görevden alınmasına karar verdi.

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması istemiyle açılan davanın 7. duruşması bugün görüldü. Mahkeme, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile merkez konsey üyelerinin görevden alınmasına hükmetti.

Mahkeme, davanın Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu nedeniyle usülden reddine, davalı merkez konsey başkanlığı yönünden "mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına" karar verildi.

TTB kongre üyeleri Bahadır Öztürk, Mustafa Sezai Demirel, Muhammed Çağatay Engin, Ömer Faysal Çadır, Kazım Nejdet'in bir ay içerisinde genel kurul yapmaları için görevlendirildi.

Türk Tabipler Birliği kararı protesto ederken, sosyal medyadan, karara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

resim-2023-11-30-192709201.png

"Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır. Altını kalın çizgilerle çiziyoruz: Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır. Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır! Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği'nin adıdır!" (Kısa Dalga)

Gündem