Türkiye gazetesinin iddiasından sonra Esad'dan kararname

Türkiye gazetesinin iddiasından sonra Esad'dan kararname

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, üç kilit eyalette eski şehrin idari sınırları içinde ekonomik faaliyette bulunan kişiler için bir 'teşvik paketi' açıkladı. Üç eyalette de iç savaş sırasında ağır hasar almış eski kentlerde işyeri ve konutu bulunanlara vergi muafiyeti getirildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Halep, Humus ve Deyrül Zor eyaletlerinde eski kent bölgeleri içinde yer alan her türlü işyerinin sahibi için teşvik anlamına gelen bir kararname çıkardı. Kararnameye göre, bu üç eyalette eski şehrin idari sınırları içinde her türlü ekonomik faaliyette bulunan kişiler için "destekleyici" bir ortam yaratılacak.

Bu bölgelerde ticari işletmesi, atölyesi, dükkanı ve konutu bulunanlar, 2023 yılının sonuna kadar her türlü vergiden muaf tutulacak. Muafiyet, bu idari bölgelerde yer alan ve birçoğu iç savaşta hasar gören tarihi kapalı çarşılarda dükkanı bulunanları da kapsayacak. Suriye devlet ajansı, sağlanan kolaylığı "daha önceden görülmemiş" olarak tanımladı.

TÜRKİYE'NİN 'PİLOT BÖLGE' İSTEDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Kararnamenin kimleri kapsadığı henüz net olarak bilinmese de akıllara, iktidara yakın Türkiye gazetesinin Ankara-Şam hattında yapıldığı iddia edilen temaslara ilişkin dün yayımlanan haberi geldi. Gazete, Esad yönetiminin Türkiye'den beş şartı olduğunu öne sürmüştü. Bu şartlar arasında sınırların tesliminin yanı sıra Cilvegözü-Şam arasında ticari koridorun sayılması dikkat çekmişti.

Gazete, Ankara'nın ise görüşmelerde önce "PKK ile YPG'nin temizlenmesini" ve "Suriyelilerin güvenli dönüşünü talep ettiğini" yazmıştı. Haberde, Ankara'nın "ilk aşamada Humus, Şam ve Halep’in güvenli ve onurlu dönüşler için pilot bölge olmasını ve daha sonra bu çerçevenin genişletilmesini" talep ettiği belirtilmişti. (Kısa Dalga)