Türkiye ile Suriye ilişkilerinde son durum ne?

Türkiye ile Suriye ilişkilerinde son durum ne?
ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ajansı ise kısa süre önce Erdoğan'ın Esad'a bir teklif ilettiğini öne sürdü. Hürriyet yazarı Selvi ise "Suriye ile doğrudan görüşüyoruz. Suriye rejimi ile görüşmeler bir süredir istihbarat servislerinin üzerindeki noktalara kadar yükselmiş durumda"

Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için aylardır istihbarat ve alt siyasi düzeyde temaslar sürerken iki ülke liderleri arasında bir görüşme için hazırlıklar yapıldığının işaretleri de yoğunlaşıyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesinin doğru olduğunu belirtirken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesi gerektiğini söylemişti. Erdoğan'a dün Esad'la görüşüp görüşmeyeceği soruldu. Erdoğan, "Olabilir. Siyasette küslük dargınlık olmaz, eninde sonunda adımlarımızı atarız" dedi. Erdoğan, ''Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile ikinci bir görüşme olur mu?'' sorusuna ''Olabilir'' yanıtını verdi.

Erdoğan'ın teklifi iddiası

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ajansı ise kısa süre önce Erdoğan'ın Esad'a bir teklif ilettiğini öne sürdü. Suriye ile yakın ilişkilere sahip Lübnanlı bir politikacıya dayandırılan iddiaya göre Erdoğan'ın mesajı Esad'a İran aracılığıyla iletildi. İddiaya göre Erdoğan Esad'a, "Suriye ordusunun şu an Kürtlerin elindeki bölgelere geri dönmesini, Kürt milislerin Suriye doğal gaz ve petrolünü kullanmasına engel olmasını ve Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin Suriye'ye geri dönmesini" teklif etti.

Erdoğan'ın mesajında Türk yetkilileri Şam'a göndermeye hazır olduğunu da belirttiği, ancak Esad'ın görüşmelerin üçüncü bir ülkede yapılabileceğine işaretle bu teklifi reddettiği öne sürüldü.

AP'nin ulaştığı "üst düzey bir Türk yetkili" ise İran'ın arabuluculuk yaptığı bilgisini yalanlarken mesajın içeriğiyle ilgili yorumda bulunmadı. İran'ın Türkiye'nin Suriye'deki varlığına karşı olduğuna işaret eden Türk yetkili, Rusya'nın arabuluculuk konusunda çabaları olduğunu ancak "hiçbir ilerleme sağlanamadığını" söyledi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise bugünkü yazısında "Esed ve Sisi konusunda birkaç noktaya değinmek istiyorum" diyerek şunları yazdı:

1- Suriye ile doğrudan görüşüyoruz. İran ya da Rusya üzerinden mesaj verildiği yönündeki haberler doğru değil. Suriye rejimi ile görüşmeler bir süredir istihbarat servislerinin üzerindeki noktalara kadar yükselmiş durumda.

2- Esed’le 2023 seçimleri öncesinde görüşme bekleniyor. Sisi için futbol diplomasisi yöntemi kullanılmıştı. Esed’le görüşme Putin diplomasisi çerçevesinde yapılabilir.

3- Erdoğan-Esed görüşmesinden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünün hızlanması bekleniyor.

4- Erdoğan ile Sisi tokalaştı ama fazla gecikmeden ikinci görüşme yapılacak. Ama bu kez üçüncü bir ülkede değil, Ankara ya da Kahire’de görüşebilirler.

5- Sisi’nin Türkiye’yi, Erdoğan’ın Mısır’ı ziyareti söz konusu olabilir. İki ülke arasında anlaşmalar imzalanması gündemde." (Kısa Dalga)

Gündem