Türkiye'nin beklediği 'fahiş kira' düzenlemesinde ayrıntılar netleşiyor

Türkiye'nin beklediği 'fahiş kira' düzenlemesinde ayrıntılar netleşiyor

Türkiye'de 'barınma krizi'ne doğru yol alan fahiş kira geriliminde hükümetin planları netleşiyor. Masada fahiş artışlara denetim, tavan fiyat ve 5 yıllık kiracılar için yeni bir mekanizma var.

Kira artış oranları özellikle İstanbul ve Antalya gibi büyükşehirlerde anormal şekilde yükselirken, üç bakanlığın yetkililerinin yaptığı toplantıda konuşulan ayrıntılar ortaya çıktı.

İktidara yakın Sabah gazetesinin aktardığına göre, toplantıda üzerinde durulan formüller şöyle:

* TÜFE oranını aşan kira uygulamasını denetleyip ceza vermek,

* TOKİ, belediye ve şirketlere sadece kiraya verilmek üzere ucuz sosyal konut ürettirmek,

* Büyükşehirlerdeki kira artışlarına sınır getirmek.

5 YILLIK KİRACI İÇİN MEKANİZMA ÖNERİSİ

Borçlar Kanunu'na göre beş yıla kadar olan kira artışları TÜFE'ye göre yapılıyor. Beş yıldan sonra ev sahipleri isterse, yeni kira tespiti yapıyor. Bu da rayiç bedel üzerinden gerçekleşirken, son dönemde kira tespit davalarında büyük bir patlama yaşanıyor. Zira enflasyondaki reel artışı ve yükselen ev fiyatlarını gerekçe gösteren ev sahipleri, beş yıllık kiracıları bazı durumlarda üç kata kadar yüksek artışa zorluyor. Sabah gazetesinin haberine göre, bunun denetlenmesi için de bir mekanizma kurulabileceği belirtiliyor.

TAVAN FİYAT DA KONUŞULDU

Toplantıda, alternatifler de değerlendirildi. Özellikle Hollanda'nın tavan fiyat modelinin Türkiye'de uygulanması ve yine Avrupa ülkelerinde uygulanan sosyal konut üreterek kiraya verilmesi masaya yatırıldı.

ERDOĞAN'A SUNULACAK

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ticaret Bakanlığı, dün akşam saatlerinde TBMM ve bakanlıkların ilgilileri kira artış oranlarına ilişkin düzenleme için bir araya gelmişti.

Ortaya çıkan formüllerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra son şeklini alması ve kamuoyuna açıklanması planlanıyor.