Türkiye’nin bilim kadını sayısı Avrupa ortalamasının üstünde

Türkiye’nin bilim kadını sayısı Avrupa ortalamasının üstünde
Eurostat verilerine göre, Türkiye’de bilim ve mühendislik alanından çalışan kadın sayısı, Avrupa Birliği ülkelerinin üzerinde.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) verilerine göre, Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 18 milyon bilim insanı ve mühendisin yüzde 41'i kadın. Türkiye'de ise bilim ve mühendislik alanında çalışanlarının yüzde 44'ü kadın. Türkiye kadın bilim insanı ve mühendis istihdamında, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinin önünde.

Euronews Türkçe’den Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre, Türkiye'de toplam 1 milyon 27 bin mühendis ve bilim insanı bulunuyor. Bunlardan 573 bini erkek, 454 bini de kadın. Türkiye'de bilim ve mühendislik alanında çalışanlarının yüzde 44'ü kadın. Güney Doğu bölgesi hariç Türkiye'de bütün bölgelerde bilim ve mühendislik alanındaki kadın istihdamı yüzde 40'ın üzerinde. Orta Anadolu, Akdeniz, Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde, kadın mühendis ve bilim insanı oranları erkeklerden fazla.

Almanya, İtalya, Polonya ve İngiltere'nin birçok bölgesinde, erkek mühendis ve bilim insanı oranı kadınlardan çok daha yüksek. 

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, AB üyesi olmayan Norveç yüzde 55,1'lik kadın bilim insanı ve mühendis oranıyla Avrupa'da lider. Onu yüzde 55 ile AB üyesi Litvanya takip ediyor. Litvanya'yı Letonya yüzde 52 ile, Danimarka yüzde 51, Bulgaristan yüzde 50,1 ile bilim alanında çalışan kadın oranıyla takip ediyor.

Avrupa ülkelerinde, erkekler daha çok yüksek ve orta yükseklikte teknoloji üretiminde temsil ediliyor, bu alanlarda çalışan erkeklerin kadınlara oranı yüzde 80. Diğer hizmet sektörlerindeyse oran daha dengeli, yüzde 55 erkeğe karşın yüzde 45 kadın.

Bunun yanında 5 Avrupa ülkesinde kadın bilim insanı ve mühendisin sayısı erkeklerden daha fazla.

Kadın bilim insanı ve mühendis oranının en az olduğu Avrupa ülkeleri ise yüzde 28 ile Lüksemburg, yüzde 30,5 ile Finlandiya ve yüzde 32 ile Macaristan da oranın az olduğu ülkelerden.

Araştırma