Türkiye, Irak'a 1.5  milyar dolar 'IŞİD petrolü' cezası ödeyecek, 2 milyarlık ceza da yolda

Türkiye, Irak'a 1.5 milyar dolar 'IŞİD petrolü' cezası ödeyecek, 2 milyarlık ceza da yolda

T24 yazarı Mehmet Yılmaz, Paris Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin, Türkiye’nin Irak merkezi yönetimine 1 milyar 500 milyon ABD doları tazminat ödenmesine karar verdiğini yazdı. Yılmaz, zarara yol açan şirketin ortakları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı ve eski bakan Berat Albayrak'ın olduğu iddialarını hatırlattı.

T24 yazarı Mehmet Yılmaz, Paris Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin, Türkiye’nin Irak merkezi yönetimine 1 milyar 500 milyon ABD doları tazminat ödenmesine karar verdiğini yazdı.

Yılmaz, "Berat Bey'in arkadaşları kazandı, biz kaybettik” başlıklı bir yazı kaleme aldı.Yazıda, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki petrolü taşıma işini 2011'den itibaren Powertrans adlı şirketin üstlendiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın bu şirketin ortakları arasında olduğuna ilişkin iddiaları hatırlatan Yılmaz, aynı konu ile ilgili başka bir davanın da devam ettiğini ve faiziyle birlikte ödenecek meblağın 3.5 milyar dolar olacağını belirtti. Yılmaz, yazısında şunları kaydetti:

"Bunun nedeni Türkiye'nin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (Kuzey Irak Kürdistanı – IKBY) merkezi yönetimden bağımsız olarak yaptığı petrol ihracatına olanak ve zemin sağlaması.

TC Enerji Bakanlığı'nın açıklamasına göre Türkiye, cezayı ödeyeceğini tahkim mahkemesine de bildirmiş bulunuyor.

Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nden kamyonlar ya da boru hattıyla Ceyhan'a oradan da gemilerle dünya piyasalarına yapılan ihracatın "kazananları" da var elbette.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın bazı isimlerin, tankerler ve sahipleri gizlenen şirketler aracılığıyla bölgeden kaçak petrol taşımacılığı yaptıkları iddiası o günlerde çok tartışılmıştı.

Gazeteci Tolga Tanış'ın "Potus ve Beyefendi" adlı kitabında yer alan belgelere göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki petrolü taşıma işini 2011'den itibaren Powertrans adlı şirket üstlenmişti.

Tanış'ın kitabında yer alan belgelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak da Powertrans adlı şirketin ortaklarından görünüyordu.

2016 yılında yayınlanan Wikileaks belgelerinde de bu yönde bilgiler vardı.

Ancak bu bilgilerin doğruluğu resmen kabul edilmedi, onu da belirteyim.

Powertrans'ın koordinatörü Ekrem Keleş, Albayrak'ın dayısının oğluydu. Şirketin neredeyse bütün yöneticilerinin yolu bir dönem Berat Albayrak'ın yönettiği Çalık Holding'ten geçmişti.

Powertrans 25 Mart 2011 günü kurulmuş ve 18 Temmuz 2011 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Kuzey Irak'tan petrol taşıma işinde "tekel" haline getirilmişti.

O günlerde Türkiye'nin "IŞİD petrolüne aracılık yapmakla" suçlandığını da hatırlayalım.

10Haber.net sitesinde yayımlanan habere göre IKBY'nin, Irak Merkezî Hükümeti'nin onayı olmadan ham petrol ihraç etmek için Norveçli DNO adlı şirkete inşa ettirdiği 120 kilometrelik boru hattı Erbil'den, Yumurtalık'a ham petrol taşıyor.

Bu borudan geçen ham petrol Irak'tan çıkışta Fishabur'da ölçüm istasyonuna geliyor. Burada Türk tarafında da bir ölçüm istasyonu bulunuyor. Merkezi hükümet görevlilerinin bulunmadığı bu ölçüm istasyonu Kuzey Irak Kürt petrolünde boru hattıyla yapılan vurgunun başlangıç noktası.

İddialara göre hattan geçen petrol miktarı düşük gösteriliyor ve Türkiye'deki son durakta da aynı işlem yapılıyor. Elde edilen kazanç da hem Türkiye'deki hem de Kuzey Irak Kürt bölgesindeki iş ortakları arasında pay ediliyor.

Gördüğünüz gibi "win – win" durumu var. Havadan para kazananlar böyle söylemeyi sevdikleri için ben de öyle yazdım, Türkçesi "kazan – kazan" demek.

Bal tutan herkesin parmağını yaladığı bir düzene işaret ediyor ancak burada sadece parmak yalanmıyor, deve, hamutuyla götürülüyor!

Bu bahiste kaybetmek ise Türk milletinin kaderi!

Iraktan petrol kaçıran Kürt yönetimi kazanıyor. Barzani familyasının cepleri doluyor.

Onların iş yaptığı Türk şirketinin hepsi "gizli" sahipleri kazanıyor. Çuvalla götürüyorlar bile denilebilir.

Biz sıradan vatandaşlar ise kaybediyoruz.

Bu beyler ticaret yapabilsinler diye vergilerimizden oluşan 3,5 milyar dolardan fazla bir parayı, ceza diye Irak Merkezi Yönetimi'ne ödeyeceğiz."

'POTUS ve Beyefendi' kitabı için Tolga Tanış'a soruşturma açılmıştı

Yılmaz'ın yazısında bahsetmiş olduğu 'POTUS ve Beyefendi' kitabında 'Kürt petrolleri' dağıtım şirketi aşağıdaki şema ile gösterilmişti.

ekran-resmi-2023-03-28-13-42-32-001.png

Tanış, “Potus ve Beyefendi” kitabının Kürt petrolü bölümünde yerinde yaptığı incelemeler ve belgelerle, Çalık Grubu’na ait olduğunu öne sürdüğü Powertrans şirketinin hükümetten aldığı imtiyazla Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini haberleştirmişti. Powertrans şirketinin kuruluş zamanlaması ve ortaklarının Singapur ile off shore British Virgin İsland’da kurulan şirketlerde gösterilmesinin izini süren Tanış, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, dönemin Çalık Holding CEO’su Berat Albayrak’ın ilişkiler zincirine yer vererek bazı iddialarda bulunmuştu.

Takipsizlik kararı verilmişti

Kitapla ilgili olarak hem dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Berat Albayrak Tanış hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma sonunda savcılık Tanış hakkında dava açılmasına gerek olmadığına (kovuşturmaya yer olmadığı) karar vermiş, Tanış ise "Savcı, hem Erdoğan'ın hem de sonra damadı Berat Albayrak'ın hakkımda yaptıkları şikayetler için kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş. Karar kitapta ortaya koyduğum, özellikle karanlık petrol ticaretine yönelik bilgi ve belgelerin de doğruluğunu teyit ediyor ama... Mahkeme olmayacağı için üzüldüm" ifadelerini kullanmıştı. (Kısa Dalga)