Tutuklu gazetecilerin itirazı, ‘savcı izinde’ diye işleme alınmadı

Tutuklu gazetecilerin itirazı, ‘savcı izinde’ diye işleme alınmadı
Ankara Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada tutuklanan 9 gazetecinin itirazlarının, savcı izinde olduğu gerekçesiyle işleme alınmadığı belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada tutuklanan 9 gazetecinin tutukluluğa itiraz başvurularının, savcı izinde olduğu gerekçe gösterilerek işleme alınmadığı belirtildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan haberde; Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirler Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Selman Güzelyüz ve Hakan Yalçın ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, mesleki faaliyetleri nedeniyle 35 gündür tutuklu oldukları hatırlatıldı.

Çıkarıldıkları mahkemece 29 Ekim’de tutuklanan 9 gazetecinin avukatların tutuklamaya karşı yaptığı itirazın, savcının izinli olması gerekçesiyle işleme alınmadığı ve dosyanın Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmediği kaydedilen habere göre, gazetecilerin tutukluluk durumlarına yapılan itirazlar henüz Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmeden, avukatlarına haber verilmeden aylık tutuk incelemeleri gerçekleştirildi. Aylık yapılması gereken tutuk incelemesinin 20’nci günde tutuklama kararı veren hakimlik tarafından yapılması da dikkat çekti.

Süreci değerlendiren gazetecilerin avukatı Resul Temur şunları söyledi:

“Tutukluluk inceleme değerlendirmesinin aynı hakimliğe denk gelecek şekilde ayarlanması dahi, tutuklamanın hukuki amaç taşımadığını ve tutukluluk değerlendirmesinin bu sebeple şansa bırakılmadığını göstermektedir. Tutuklama kararına avukatlar tarafından yapılan itirazın savcının izinde olması ve soruşturma dosyasını henüz Sulh Ceza Hakimliğine göndermemesi sebebiyle, itirazın sonuçlandırılmadığı avukatlara sözlü olarak bildirilmiştir. Bu durum bile dosyadaki keyfi tutumu göstermektedir.”

Gündem