Tütün ve alkol piyasasına ilişkin kanun teklifi Meclis'te kabul edildi

Tütün ve alkol piyasasına ilişkin kanun teklifi Meclis'te kabul edildi
Tütün ve alkol piyasasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM'de AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Yasaya göre; kaçak tütün satanlara verilen 3 ile 6 yıl arasındaki hapis cezası 2 ile 5 yıl arasına indirildi. Kaçak sigaraya verilen 3 ile 6 yıl arasındaki hapis cezası ise aynı kaldı. Ayrıca kesintisiz bir yıl boyunca kullanılmayan cep telefonlarının IMEI numarası iptal edilecek. Eğer numarası silinen cihaz son kullanan kişiye ait bir hatla kullanılırsa tekrar kayıtlı hale gelecek.

AKP'nin hazırladığı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre; tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasası izleme sistemine fiziksel veya bilişim yoluyla müdahale edilmesi suç olarak tanımlanıyor. Ürün İzleme Sistemi'ne müdahale edenlere 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek. Makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtre fabrikası kurmak isteyenlerden de asgari yıllık 2 milyar adet üretim kapasitesine sahip olmaları koşulu istenecek.

Makaron, sigara üreten tesislerde, üretim izleme sistemine aykırı üretim yapanlara ve zamanında imha etmeyip piyasaya sürenlere idari para cezası verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, sigara ve alkol sektöründeki belli faaliyet izinleri ve yetki belgesi başvuruları için mükelleflerden 50 milyon liraya kadar teminat isteyebilecek.

Tütün, alkol piyasasında izin ve yetki belgesi başvurusu, tadili ve süre uzatımında vadesi geçmiş SGK prim, idari para cezası ve vergi borcu bulunmaması şartı aranacak. Kaçak tütün satanlara verilen ceza 3 ile 6 yıldan 2 ile 5 yıla indiriliyor. Kaçak sigaraya verilen hapis cezası ise 3 ile 6 yıl olarak korunuyor.

Kesintisiz bir yıl kullanılmayan cep telefonlarının IMEI numarası iptal edilecek. IMEI numarası silinen cihaz son kullanıcıya ait bir hatla kullanılırsa başka bir işleme gerek olmadan kayıtlı hale gelebilecek.

Genel Kurul yarın saat 14.00'da toplanacak. (ANKA)

Gündem