Twitter gerçek dışı paylaşımlarla mücadeleye başlıyor: Birdwatch

Twitter gerçek dışı paylaşımlarla mücadeleye başlıyor: Birdwatch
Birdwatch kapsamında kullanıcılar, paylaşımlardaki yanıltıcı bilgilere not yazarak diğer kullanıcıları paylaşım hakkında uyarabilecek.

Twitter, gerçek dışı ve yanlış bilgi ile mücadele etmek adına geliştirdiği “Birdwatch” uygulamasını pazartesi günü (25 Ocak) tanıttı.

Medyascope’tan Senem Görür’ün haberine göre, Twitter’ın resmi blog sayfasından yapılan açıklamada, kullanıcıların paylaşımlarındaki yanıltıcı bilgileri fark etmesine ve alternatif bilgi paylaşımı için not yazmalarına imkan tanıyan yeni bir program başlatıldığı bildirildi. Deneme uygulamalarına sonbaharda başlanan özelliğin pilot programı da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) kullanıcılar için aktive edildi.

Deneme aşamasında olan Birdwatch’te, “Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün” yazılı bir ibare olacağı ve kullanıcıların böylece diğer kullanıcıların yaptıkları paylaşımlar hakkında uyarıda bulunma imkanı olacağı da açıklanan bilgiler arasında. 

Birdwatch ile birlikte gelen diğer bir yenilik ise puan sistemi. Puan sistemi ile birlikte, yanlış bilgi içerdiği düşünülen bir paylaşım için toparlanan notlar ile üçüncü şahıslara puan verme imkanı tanınacak. 

Twitter’ın kurumsal hesabı Twitter Support’tan yapılan duyuruda, “Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde değerlendirmek de bir o kadar iyi olacaktır. Bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var” denildi. 

Kullanıcılar, Birdwatch’un pilot programına katılmak için buradan başvuru yapabiliyor. 

Pilot program için ilk etapta sınırlı sayıda katılımcı kabul edecek olan Twitter, kademeli bir şekilde pilot programdaki kullanıcı sayısını artırmayı planlıyor.

Yaşam