Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ‘Totem’e gitti

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ‘Totem’e gitti

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yılki ödülün sahibi, Meksikalı yönetmen Lila Avilés imzalı “Totem” filmi oldu.

Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali dün akşam düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi.

Senaryo danışmanı, sinema yazarı ve akademisyen Ayla Kanbur, Fransız sinema eleştirmeni Hélène Robert ile Polonyalı sinema eleştirmeni ve gazeteci Piotr Czerkawski’den oluşan jüri üyeleri bu yıl FIPRESCI Ödülü’ne Meksikalı yönetmen Lila Avilés imzalı Totem’i layık gördü.

Jüri ödül gerekçesinde, “FIPRESCI Ödülü'nü bizi sıra dışı bir doğum gününe davet eden, kültürel tabuların bir çocuğun merakı ve açıklığıyla gözlem yapan kamera karşısında silikleştiği, geleneklerin doğallıkla buluştuğu ve insanların doğanın kaçınılmaz gücüyle bir araya geldiği bir filme vermek istiyoruz: Totem” dedi.

“Sinema bir birliktelik meselesi”

Ödülünü jüri üyelerinden alan yönetmen Lila Avilés yaptığı konuşmada, “Bütün festival ekibine ve herkese çok teşekkür ederim. Ankara’da harika günler geçirdim. Çok mutluyum. Bu tip inisiyatiflerin güçlü bir şekilde devam etmesi çok önemli. Sinema bir birliktelik meselesi ve salonlara geri dönmek çok güzel” dedi.

2022 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan film, bir aileyi yedi yaşındaki kız çocuğu Sol’ün gözünden anlatıyor. Ölüm, kayıp ve hayat üzerine derin gözlemleri doğal bir akış ve karmaşık karakterlerle yakalayan Totem, Sol’ün hem aile fertleri hem de doğayla ilişkisini de dokunaklı bir şekilde çiziyor.

Festivalin kapanış töreninde Uçan Süpürge Vakfı üyesi Reyhan Atasü Topcuoğlu ve Festival Direktörü Nil Kural yaptıkları konuşmalarda festival ekibine, Büyülü Fener Kızılay Sineması’na ve filmlere büyük ilgi gösteren izleyicilere teşekkürlerini sundu. Festivalin destekçileri Last Penny ile Avusturya, Kanada, Meksika ve Lüksemburg büyükelçiliklerinden temsilcilere plaketleri sunuldu.

66 film izleyici ile buluştu

31 Mayıs’ta düzenlenen açılış töreniyle başlayan 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 7 gün boyunca Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda 66 film izleyiciyle buluştu.

Kadınların sinemadaki emeklerini görünür kılma ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sanat ile sağlama hedefiyle düzenlenen festivalin bu yılki teması, “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” olarak belirlenmişti. Festivalde, Meksika’dan Litvanya’ya, İsveç’ten Şili’ye, Güney Kore’den İran’a, İspanya’dan Arjantin’e dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin farklı temalardaki filmleri sinemaseverlerle buluştu. (Kısa Dalga)