Ukrayna açısından savaşta son durum ne?

Ukrayna açısından savaşta son durum ne?
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ekibiyle görüşmesinin ardından, Rusya'yla savaşlarındaki son durumu anlattı.

Rusya, daha önce birçok bölgesini işgal ettiği Ukrayna'ya geçen şubat ayında savaş açmıştı. Ülkenin Rusya sınırındaki doğu bölgesinde halen şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Zelenski, Ulusa sesleniş konuşmasında sahadaki son gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Ukrayna cumhurbaşkanı, Bahmut, Donetsk ve Soledar'da çatışmaların çok şiddetli olduğunu belirtti.

Zelenski, şöyle devam etti "Askerlerimize bu yönde yardımcı olmak için her şeyi yapıyoruz. Orada savunmayı tutan kahramanlarımız. Oradaki herkes en yüksek şükranı hak ediyor. Luhansk bölgesi ve Harkiv bölgesinde varlığımızı güçlendiriyoruz. Güneyde işgalcilerin yeteneklerini sınırlamaya devam ediyoruz. Sınırda tüm çevreyi güçlendiriyoruz. Tabii ki, Ukrayna'nın tam bağımsızlığı ve devletimizin terörist devletin gayri resmi etki ağlarından korunması alanındaki daha ileri adımları tartıştık."

Toplantıda enerji meselesinin de gündeme geldiğini aktaran Zelenski şu ifadeleri kullandı: "Tavan fiyat, yani Rus petrolünün ihracat fiyatının sınırlandırılması tartışması dünyada sona erdi. Ne yazık ki, büyük kararlar alınamadan... Rusya, enerji piyasasını kasıtlı olarak istikrarsızlaştırarak şimdiden tüm dünya ülkelerine büyük kayıplar verdirdi. Bu dünyadaki diğer ülkeler için zayıf bir pozisyon. Daha güçlü mekanizmaların kullanılmasının gerekliliği an meselesi." (DHA)

Dünya