Ukrayna Barış Zirvesi sona erdi

Ukrayna Barış Zirvesi sona erdi
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna Barış Zirvesi'nin kapanışında konuştu.

Kısa Dalga - İsviçre'nin ev sahipliğinde dün Bürgenstock kasabasında başlayan Ukrayna Barış Zirvesi sona erdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Zirvenin kapanışında düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Zirve için gıda güvenliği, nükleer güvenlik ve esirlerin serbest bırakılması/Rusya tarafından kaçırılan Ukraynalı çocukların geri dönüşünden oluşan 3 maddeyi seçerek doğru yaptıklarını belirten Zelenskiy, zirve katılımcılarının bu konulardaki tartışmaları sonucunda pratik adımlar atılabileceğinin altını çizdi.

Zelenskiy, tüm dünyada nükleer santraller ve diğer nükleer tesislerin güvenliğiyle ilgilendiklerini söyleyerek, "Zirve katılımcılarına bunu tam olarak anladıkları, Rus birliklerinin işgal ettiği ve savaş için bir sıçrama tahtasına dönüştürdükleri Zaporijya Nükleer Enerji Santrali'nin güvenliğinin yeniden tesis edilmesi ihtiyacını kabul ettikleri için minnettarım" diye konuştu.

Gıda güvenliğinin sadece Küresel Güney ülkeleri için değil aynı zamanda dünyanın her bir ülkesi için kilit bir konu olduğunu savunan Zelenskiy, "Gıda güvenliği pazarlarının bozulması doğrudan kaosa giden yoldur. Ne yazık ki Rusya sık sık dünyayı istikrarsızlığa ve kaosa yönlendirmeye çalıştı. Bu nedenle dünyadaki her ailenin, her kişinin yemek yeme ve fiyat kaosundan korunma hakkını garanti altına almak için birleşmeliyiz" dedi.

"Ortak çalışmalarımızı sürdürmeyi kararlaştırdık"

Zirvede nükleer güvenlik, gıda güvenliği, esirler ile Rusya tarafından yasa dışı çıkarılan Ukraynalı çocukların geri dönüşü gibi 3 konunun ayrıntılı ele alındığına işaret eden Zelenskiy, "Şimdi zirveden sonra ortak çalışmalarımızı teknik düzeyde sürdürmeyi önerdik ve kararlaştırdık" ifadesini kullandı.

Zelenskiy, ortak çalışmaların danışmanlar ve bakanlar düzeyinde devam edeceği bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

"Barış Zirvesi'nin hazırlıkları sırasında danışmanlar düzeyinde olduğu gibi zirveden sonra da çeşitli yönlerden güvenliği yeniden tesis edebilecek belirli fikirler, öneriler ve gelişmeler üzerinde özel gruplar halinde çalışmaya başlama konusunda mutabık kaldık." (Dış Haberler)

Dünya