Ümit Özdağ, yarın Suriye sınırına mayın yerleştireceğini açıkladı

Ümit Özdağ, yarın Suriye sınırına mayın yerleştireceğini açıkladı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, "Yarın Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gidiyorum. Türkiye-Suriye sınırına, iktidara geldiğimizde tamamlamak üzere ilk mayını yerleştireceğiz" dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, partisinin il kongresine katılmak ve il binasının açılışını yapmak üzere gittiği Adana'da Ottowa Anlaşması'ndan çekilerek Türkiye-Suriye sınırına mayın döşeme vaadinde bulundu.

Zafer Partisi’nin korkunç bir hızla büyüdüğünü söyleyen Özdağ, “Zafer Partisi önüne çıkan tüm engelleri tek tek devirerek ilerlemeye devam ediyor. Tüm Türkiye’ye zafer geliyor, siyasette dengeler yeniden kuruluyor. Zafer Partisi, milletin iradesini; Türk siyasetinde kararlı bir şekilde taşıyor” dedi.

‘YENİ MÜLTECİLERİN GELMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN’

Partisinin sığınmacılarla ilgili politikasına değinen Özdağ, şöyle konuştu:

“Türk milleti, Haziran 2023’te ‘Artık istemiyoruz, bunlar gitsin’ der ve Zafer Partisi’ni desteklerse; hazırladığımız Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile herkesi bir yıl içerisinde ülkesine göndereceğiz. Yeni mültecilerin gelmesini engellemek için ise sınırda çok kapsamlı bir savunma tedbiri geliştiriyoruz. Türkiye sınırındaki mayınların sökülmesiyle sonuçlanan Ottawa Antlaşması’ndan çekileceğiz. Yarın Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gidiyorum. Reyhanlı'da, Türkiye-Suriye sınırına, iktidara geldiğimizde tamamlamak üzere ilk mayını yerleştireceğiz. Buradan tüm dünyaya duyuruyorum."

OTTAWA SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Ottawa Antlaması, 1 Mart 1999 tarihinde yürürlüğe girdi. Dünyada büyüyen mayın sorununa karşı; anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair sözleşme, 146 ülke tarafından imzalandı.

Türkiye'nin "Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme"ye (Ottawa Sözleşmesi) katılmasına ilişkin yasa, 12 Mart 2003 tarihinde Meclis'te kabul edildi. (DHA/--Kısa Dalga)

Etiketler :