UNRWA açıkladı: Gazze’de yaklaşık 1,5 milyon kişi yerinden edildi

UNRWA açıkladı: Gazze’de yaklaşık 1,5 milyon kişi yerinden edildi
Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde yaklaşık 1,5 kişinin yerinden edildiğini ve bu insanlara ulaşamadıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin sayısının 1,5 milyona yaklaştığını duyurdu.

UNRWA tarafından yayımlanan raporda, "7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi genelinde yaklaşık 1,5 milyon kişi yerinden edildi. Bu kişilerin yaklaşık yarısı (717 bin), kuzey de dâhil olmak üzere Gazze'nin beş vilayetinde bulunan 149 UNRWA tesisinde barınmaktadır. 557 binden fazla yerinden edilmiş kişi Han Yunus ve Refah bölgelerindeki 92 tesiste barınmaktadır" denildi.

"Barınaklara erişemiyoruz, koşullarını bilmiyoruz"

"İsrail makamları tarafından tahliye emri verilmeden önce, 12 Ekim 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 160 bin yerinden edilmiş kişi kuzeyde ve Gazze bölgelerinde bulunan 57 UNRWA okulunda barınmaktaydı" diyen UNRWA, yerinden edilenlere yardım etmek veya onları korumak için bu barınaklara erişemediğini, ihtiyaçları ve koşulları hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetti.

88 UNRWA çalışanı öldürüldü

UNRWA, ayrıca son 24 saatte 5 çalışanın daha hayatını kaybettiğini ve şu ana kadar örgüt bünyesinde görev yapan 88 kişinin öldüğünü, en az 25 kişinin de yaralandığını ifade ederek, "Bir UNRWA çalışanı, evine isabet eden bir bomba nedeniyle ciddi şekilde yaralandı; kocası ve 3 çocuğu öldü. UNRWA tesislerinin 7 Ekim'den bu yana zarar gördüğü teyit edilen tesis sayısı 48'dir" dedi. (DHA)