Usulsüz emeklilik iddiası: 50 bin kişinin aylığı kesilecek

Usulsüz emeklilik iddiası: 50 bin kişinin aylığı kesilecek
SGK, haksız yere aylık alan 50 bin emeklinin maaşını kestiğini ve bayramdan sonra bu kişilerin maaşlarının yatırılmayacağını açıkladı.

Kısa Dalga - Usulsüz şekilde emekli olanlar mercek altına alındı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), haksız yere aylık alan 50 bin emeklinin maaşını kestiğini ve bayramdan sonra bu isimlerin maaşlarının yatırılmayacağını açıkladı.

Yeniçağ'ın haberine göre SGK’nin aldığı yeni karar sonrası, geçmişte usulsüz emeklilik hakkı elde edenlerin dosyaları incelemeye alınıyor ve haksız yere maaş alan isimler hakkında hukuki süreç başlatılıyor.

İade isteniyor

SGK’nın geliştirdiği sistemle sahte sigortalar da görülebiliyor. Sahte sigortalar, emeklilik için prim gün sayısını tamamlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem.

Bu durumda kişiler, herhangi bir işte çalışmadıkları halde kendilerini çalışıyormuş gibi gösterip, prim ödeyerek sistemde kayıtlarını oluşturuyor. Bu yolla yapılan usulsüzlükler belirlendiğinde, SGK tarafından o emekli için yasal işlem başlatılıyor. Sahte sigortalılığın belirlenmesi durumunda, emekli olan kişilerin ilk olarak emekli maaşları kesiliyor.

Bununla beraber, önceki ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri ödenmesi isteniyor. Geri ödenecek miktar kişiden kişiye değişmekle beraber uzun yıllar boyunca emekli maaşı alan bazı kişilerden 500 bin TL’ye kadar iade talep edilebiliyor. (Ekonomi)

Ekonomi