Uygur Türklerine 'sınır dışı ederiz' tehdidine tepki yağdı, Süleyman Soylu özür diledi

Uygur Türklerine 'sınır dışı ederiz' tehdidine tepki yağdı,  Süleyman Soylu özür diledi
Uygur Türklerinin, İstanbul Sarıyer'deki Çin konsolosluğu önünde gerçekleştirdiği eylememde, polisin eylemcilere “Birazdan zorla süpüreceğiz hepinizi aşağıya…Gözaltına alacağız, sınır dışı ederiz sizi” sözlerine siyasilerden tepki yağdı. İçişleri Bakanı Soylu, tepkiler üzerine özür diledi.

Uygur Türklerinin, İstanbul Sarıyer'deki Çin konsolosluğu önünde gerçekleştirdiği eyleme müdahale eden polis memurunun, "Birazdan zorla süpüreceğiz hepinizi aşağıya…Gözaltına alacağız, sınır dışı ederiz sizi" ifadelerinin gündem olması sonrası, siyasi parti liderlerinden tepkiler geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelen tepkiler sonrası özür diledi.

Uygur Türkler, geçtiğimiz gün İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Çin konsolosluğu önünde protesto düzenledi.

Kameralara yansıyan görüntülerde, polis memurunun “Birazdan zorla süpüreceğiz hepinizi aşağıya…Gözaltına alacağız, sınır dışı ederiz sizi” sözlerine birçok sosyal medya kullanıcısı ve siyasi liderin tepkisini çekti.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı da açıklama yaptı.

Siyasi parti liderleri ve bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Davutoğlu: Himayenizdeki İçişleri Bakanlığı'na bakın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Uygur Türklerinin konsolosluk önündeki eylemiyle ilgili MHP lideri Devlet Bahçeli'ye seslenerek “Sayın Bahçeli, himayenize aldığınız İçişleri Bakanına bir sorun! Türk kimliğini ve dilini korudukları için zulüm gören Uygur kardeşlerimize sahip çıkanlara Ankara'nın göbeğinde yapılan bu muamele töremize sığar mı? Yoksa bu işler Perinçek'e mi devredildi?” ifadelerini kullandı.

'Siz Çin polisi misiniz?'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, polisin ifadelerine “Uygurların zulme uğramasına sessiz kalanlar ‘ezilenlerin gür sesi’ olduğunu iddia etmesin. Hele zulmü protesto edenlere ‘Sizi süpüreceğiz’ diyen adaletten falan hiç bahsetmesin. Siz Uygur kardeşlerimize baskı uygulayan Çin polisi misiniz?” diye tepki gösterdi.

Soylu özür diledi

Olayın gündem olmasıyla birlikte gelen tepkiler sonrası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, özür dileyerek bir açıklama yaptı.

Soylu'nun açıklaması şöyle:

“Bugün sabah saatlerinde İstanbul'da, Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür.

Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir.

Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerle hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız.

Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz.“

Emniyet'ten açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

"Bugün saat 05.00 sıralarında Sarıyer İlçemizde bulunan Çin Konsolosluğu önünde toplanan bir grup şahıs tarafından, izinsiz gösteri yapmak amacıyla yol kapatılmak istemiştir.

İzinsiz gösteri yapmak amacıyla toplanan grubun yol kapatma girişimi güvenlik güçlerimizce önlenmiştir. Gruba yapılan ikazlar sırasında kullanılan bazı ifadeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiş ve kastı aşmıştır.

Kardeşlerimizi incitmek için değil, gösteri yasağını hatırlatmak için ikaz yapılmıştır. Gösteri yasağı hatırlatması ve tedbir her ne kadar vazifemiz ise de kullanılan ifadeler üzüntüye sebebiyet vermiştir. Konu ile ilgili çalışmalar hassasiyetle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Gündem