Uzmanından öneriler: Okul çağı çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir?

Uzmanından öneriler: Okul çağı çocukların bağışıklığı nasıl güçlendirilir?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Fakirullahoğlu, "Sağlıklı ve dengeli beslenme çocukluk çağında çok önemlidir. Bu nedenle ana öğünlerde sebze, tahıl, kırmızı et, balık, yoğurt, gibi besleyici özelliği olan yiyecekler tüketilmelidir. Peynir, zeytin, yumurta, salatalık ve taze meyveyle evde kahvaltı yaptırın ve çocuğunuzu okula aç göndermeyin" dedi.

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda görülen hastalıklar da artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Fakirullahoğlu, çocuklarda bağışıklığı nasıl güçlendirebileceğimiz konusunda açıklamalarda bulundu.

Fakirullahoğlu, "Okul çağındaki çocuklarımız günün büyük bir bölümünü kapalı ortamlarda ve yakın temas içinde geçirmek zorunda kalırlar. Bu nedenle özellikle bulaşıcı hastalıklar açısından her zaman risk altındadırlar. Nezle, grip, boğaz enfeksiyonu gibi üst solunum yolu hastalıklarının yanında zatürre, bronşit ve ishal gibi birçok bulaşıcı hastalık ile bu dönemde sık karşılaşılır" dedi.

Hasta çocuğunuzu okula göndermeyin

Fakirullahoğlu, çocukları hastalıklardan korumak için alınabilecek önlemleri şöyle anlattı:

"Sınıfların sık havalandırılması, okullarda ortak kullanım alanlarının ve lavaboların genel temizliğin uygun şekilde yapılmasının yanında çocuklarımızın kişisel hijyen kurallarına uymaları konusunda eğitim verilmesi alınacak önlemlerin başında gelir. Su ve sabun, halen birçok hastalığı önlemede en önemli silahımızdır. Bu nedenle çocuklarımıza gün içinde ellerini tekrarlayan defalar sabunla yıkamayı öğretmek gerekir. Ayrıca hasta çocukların okula gönderilmemesi ve evde dinlendirilmesi enfeksiyonların yayılmasını belirgin olarak azaltır. Bu konuda velilerin ve öğretmenlerin hassas davranması faydalı olacaktır."

Bağışıklık sisteminin zayıflığı hastalıkları tetikleyebilir

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının olumsuz etkiler doğurabileceğine dikkat çeken Fakirullahoğlu, "Bağışıklık sistemi vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan en önemli sistemlerden biridir ve zayıflaması ile birlikte birçok hastalıklara karşı daha hassas ve dirençsiz duruma geliriz. Böylece basit geçirilebilecek bir enfeksiyon bu çocuklarda çok daha ağır seyredip uzun süre devam edebilir. Bununla birlikte bağışıklığı güçlü olan çocuklara göre daha sık hastalanma olasılığı vardır" diye konuştu.

Besleyici gıdalar önemli

Okul çağındaki çocukların daha güçlü bir bağışıklığa nasıl sahip olabileceği konusunda bilgi veren Dr. Fatih Fakirullahoğlu, şunları söyledi:

"Sağlıklı ve dengeli beslenme çocukluk çağında çok önemlidir. Bu yüzden ana öğünlerde sebze, tahıl, kırmızı et, balık, yoğurt gibi besleyici özelliği olan yiyecekler tüketilmeli. Peynir, zeytin, yumurta, salatalık ve taze meyve ile evde kahvaltı yaptırın ve çocuğunuzu okula aç göndermeyin. Ara öğünlerde ise kuruyemiş ve meyve verilebilir. Cips, kola, hazır meyve suyu, kakaolu yiyecekler, acılı ve baharatlı yemekler, hazır katkılı market ürünleri çocuklarda besleyici özelliği olmadığı gibi reflüyü tetikleyeceğinden uzak durmak gerekir. Unutmamalı ki çocuklarda sessiz reflü; tekrarlayan bademcik enfeksiyonu, rinit, sinüzit, bronşit, astım gibi birçok hastalığın oluşmasında en başta gelen etkenlerden biridir. Yine reflü nedeniyle çocuklarımızı yatırmadan iki saat önce inek sütü dâhil beslenmeyi kesmek gerekir."

Ek vitamin takviyesi doktor kontrolünde olmalı

Çocuklarda vitamin takviyesinin doğru olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Fakirullahoğlu, "Bağışıklığı güçlendirmek amacı ile bitkisel ve doğal olduğu belirtilen ürünleri ayrıca ek vitamin takviyelerini doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayın. Vitamin eksikliği olmayan çocukta ek vitaminlerin herhangi bir faydası olmayacağı gibi fazlasının zararlı olabileceği unutulmamalıdır" dedi.

Uyku düzeninin bağışıklığın güçlenmesinde önemli olduğu gibi çocukların büyüme ve gelişimi için de önem arz ettiğini söyleyen Fakirullahoğlu, "Özellikle alerjik çocukları daha fazla etkilediği için keskin kokulu deterjan, parfüm, çamaşır suyu kullanmaktan uzak durmalı, ev içinde kurutmak için çamaşır asmamaya dikkat etmeliyiz. Ev içinde veya balkonda dahi sigara içilmesinin birçok hastalığı tetikleyeceğini unutmamak gerekir" dedi. (DHA)