Uzmanından tüyolar: Kredi notu nasıl yükselir?

Uzmanından tüyolar: Kredi notu nasıl yükselir?
Bankalara çok sayıda kredi başvurusu yapmanın kredi notunu düşürdüğü belirtildi. Peki, notu yükseltmenin yolu nereden geçiyor? notunkac.com Genel Müdürü Uğur Çoban'dan tüyolar...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) paylaştığı verilere göre, bireysel kredi ve kredi kartlarının toplam krediler içindeki payı son yıllarda sürekli düşüyor.

Normal dönemlerde yüzde 30 ila 35 bandında seyrettiği bilinen bireysel kredilerin ve kredi kartlarının toplam kredilere oranı bu yıl yüzde 20'nin altında.

Finansal danışmanlık hizmeti notunkac.com'un genel müdürü Uğur Çoban, kişilerin finansal davranışlarına bağlı olarak zaman içinde değişiklik gösteren kredi notunun yalnızca kredi kullanırken değil alışveriş yaparken de önemli bir kriter olduğuna dikkat çekti.

KREDİ NOTUNA NE ETKİLİ?

Çoban, kredi notuna dair şunları söyledi: "Kredi notu, yalnızca kredi başvurularında değil, ev, araç kiralarken veya elektronik ve beyaz eşya satın alırken de değerlendirilen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar ise kredi notunu hesaplarken bireysel hesapları yakın markaja alıyor. Bankalardaki ödeme düzenleri, borç durumu, kullanılan krediler, kredi kartının limiti gibi işlemler takip ediliyor. Mevcut ekonomik koşullarda sabit ödeme düzenlerine sahip olmayan kişiler ise gerek yatırımlarında gerekse alışverişlerinde kolaylık sağlamak için kredi notunu yükseltecek başka formüller arıyor.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER?

Kredi notunu düşüren birçok sebep bulunuyor. Bunların ilk sırasında kredi borçlarını ödememek veya taksit biriktirmek, kredi kartı ödemelerini zamanında yapmamak, kredili mevduat hesabında borç bırakmak, kredi kartı toplam limitinin neredeyse hepsini kullanmak, bankayla davalık olmak, sürekli kredi kullanmak veya kredi kartı başvurusunda bulunmak gibi unsurlar yer alıyor." (DHA)

Ekonomi