Uzmanlardan çift maske uyarısı: Mutant virüs 1 dakikada bulaşıyor

Uzmanlardan çift maske uyarısı: Mutant virüs 1 dakikada bulaşıyor
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Ciner, mutasyonlu virüsün daha çok organ tahribatına yol açtığına dikkat çekerken, çift maske uyarısında bulundu

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı illere göre haftalık vaka dağılımı haritasında artık mavi renkli il yokken, orta derece tehlikeyi işaret eden turuncu renkli il sayısı da oldukça düştü. Uzmanlar ise bu durumu koronavirüsün mutasyona uğramasına bağlarken, uğramasıyla yoğun bakıma daha ağır hastaların arttığını da dikkat çekiyor.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre; Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Ciner“Mutasyonun etkisiyle artık yoğun bakıma daha ağır hastalar yatıyor. Mutasyonlu virüs daha çok organ tahribatına yol açıyor. Aşılanan kesim çıktığında, 50-65 yaş arasında daha çok hasta geliyor. Eskiden virüs daha yavaş bulaşıyordu. Şimdi daha hızlı bulaşıyor. Bu nedenle 'Bir dakikada bulaşıyor' diyorum. Bunu dememin sebebi, virüsün bulaştırıcılığının artmasının tanımını yapıyorum. Bu bir betimleme. Ramazan ayında gerekli tedbirler alınacak ama o zamana kadar bir hafta 10 günlük süre var. Bu sürede vakaların artış hızı böyle devam ederse, kaotik bir ortam oluşacak" değerlendirmesini yaptı. 

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da "Ağız ve burun doğru kapatılıyorsa tek maske yeterli ancak kalabalık ortamlarda (toplu taşıma gibi) çift maske takmak, oradan ayrıldıktan sonra da üstteki maskeyi çıkarıp atmak gerekiyor. Mutant virüs nedeniyle daha kısa sürede bulaş söz konusu olabiliyor. Bu nedenle kapalı mekanlarda bir arada olunan zaman kısaltılmalı" uyarısında bulundu. 

 

Sağlık