Çorum Valisi'nden İskilipli Atıf açıklaması: Serçeden korkan darı ekmez

Çorum Valisi'nden İskilipli Atıf açıklaması: Serçeden korkan darı ekmez

İskilipli Atıf'ın anma etkinliğine katılan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilipli Atıf'ın Kuvay-i Milliye'ye karşı olmadığını, İstiklal Savaşı'na katılanları 'fisebilillah mücahit' olarak nitelendirdiğini ileri sürerek, kendisini eleştirenlere, "Serçeden korkan darı ekmez" dedi.

İskilipli Atıf'ın anma etkinliğine katılan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilipli Atıf'ın Kuvay-i Milliye'ye karşı olmadığını, İstiklal Savaşı'na katılanları 'fisebilillah mücahit' olarak nitelendirdiğini ileri sürerek, kendisini eleştirenlere, "Serçeden korkan darı ekmez" dedi. 'fisebilillah mücahit', Allah'ın rızasına uygun, hayırlı işte çalışanlar anlamına geliyor. 

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, katıldığı İskilipli Atıf anması nedeniyle eleştirilerin odağı oldu. Daha önce kendisini, "Anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyor, mahşeri vicdanda makes bulacağına can-u gönülden inanıyorum" diyerek savunan Çiftçi, ikinci bir açıklama yaparak İskilipli Atıf'ın Kuvay-i Milliye karşıtı olmadığını iddia etti. 

İskilipli Atıf'ın İstiklal Savaşı'na katılanları 'fisebilillah mücahit' olarak nitelendirdiğini ifade eden Çiftçi, "Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır" dedi.

Eleştirilere "Serçeden korkan darı ekmez" yanıtını veren Vali Çiftçi, İskilipli Atıf'ın anma etkinliğinin halkın gözünde bir karşılığı olduğunu ve kabul gördüğünü belirterek, kendisini şöyle savundu: 

"Aziz milletimiz sağduyu ve engin ferasetiyle her şeyi gayet güzel değerlendiriyor, ölçüp-biçiyor, herkese hakkını tastamam teslim ediyor. Bu arada mazlum ve mağdur İskilipli Muhammed Atıf Efendi’yle ilgili yaptığımız anma programından dolayı değişik çevrelerden olumsuz bazı değerlendirmeler ve eleştiriler de aldığımı ifade etmeliyim. Bunları normal karşıladığımı da baştan söylemeliyim. 'Serçeden korkan darı ekmez' demiş büyüklerimiz." 

Öte yandan, Vali Çiftçi, kendisinin İskilipli Atıf'ın anma etkinliklerine katılmasını haberleştiren gazetecileri sosyal medya hesabından engelledi. Çiftçi’nin, İskilipli Atıf Hoca ile ilgili yaptığı açıklamanın altına kendinin olduğu bir karikatürü eklemesi dikkat çekti.

(ANKA)