‘Vatandaş aşı kuyruğunda aşılar depolarda’ iddiası

‘Vatandaş aşı kuyruğunda aşılar depolarda’ iddiası

CHP Milletvekili Dr. Murat Emir, iki firmanın grip aşısı getirdiğini ancak aşıların depolarda bekletildiğini öne sürerek “Eczacı vatandaşın kimlik numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında grip aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Sağlık Bakanı, sistemin bu yıl için hizmete açılmasına yönelik talimatı vermediği için sistem işlemiyor ve vatandaş ücreti karşılığında da aşıya erişemiyor. Bakanlık, her yıl olduğu gibi bu yıl da grip aşısının tedarik ve dağıtımında sorun yaşıyor' dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan yurttaşlar için grip aşısının e-nabız sisteminde tanımlandığını duyurdu. Emir, grip aşısında yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıyarak, Bakan Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yurttaşlar grip aşısı bulamazken, yurtdışından getirilen yüz binlerce doz aşının bürokratik engeller nedeniyle depolarda bekletildiğini söyleyen Emir, özetle şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu yıl da aşı yetersiz olacağı için skor sistemi getirildi. Yani hastalar risk durumuna göre kategorilendirilecek ve öncelikli olarak kronik hastalığı bulunanlar ile 65 yaş üstü olanlar ücretsiz aşı alabilecek. Ancak burada da uygulamada sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Çünkü Sağlık Bakanlığı hem Reçetem Bilgi Sistemi hem de SGK’nın Medula sisteminden reçete üretilmesi şartı getirdiği için vatandaşın ücretsiz grip aşısına ulaşması daha da zorlaşmış oldu. Diğer yandan farklı iki firma da geri ödeme kapsamında olmayan ve vatandaşa ücreti karşılığında verilebilecek grip aşısı getirdi. Bu şekilde yüz binlerce doz aşı, şu anda depolarda bekletiliyor. Vatandaş eczaneye gidiyor, eczacı vatandaşın kimlik numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında grip aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Sağlık Bakanı, bu sistemin bu yıl için hizmete açılmasına yönelik talimatı vermediği için sistem işlemiyor ve vatandaş ücreti karşılığında da aşıya erişemiyor. Sağlık Bakanlığı, elindeki aşının dağıtım ve uygulanmasına yönelik organizasyonu bile sağlıklı bir şekilde yerine getiremiyor."