Venezüela Devlet Başkanı Maduro: Muhalefetle yeni bir sayfa açtık

Venezüela Devlet Başkanı Maduro: Muhalefetle yeni bir sayfa açtık
Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalefet ile Meksika'da yeniden başlayan diyalog görüşmelerinin ülkesi adına "yeni bir sayfa açtığını" duyurdu.

Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Twitter hesabından muhalefetle imzalanan kısmi anlaşmayı paylaştı. Maduro, "Başkanlığını yaptığım Bolivarcı Hükümet ile muhalefetin oluşturduğu Üniter Platform arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlaması, AB'ye doğru ilerlemek için yeni bir sayfa açtı. Bu anlaşma, Venezüelalıların barış ve esenliği içindir" ifadesini kullandı.

Sputnik'in haberine göre Meksika'nın başkenti Meksiko'daki Sofitel Oteli'nde, iktidar ile muhalefet temsilcileri, Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve Norveç'in arabulucu temsilcisi Dag Nylander önünde kısmi anlaşma imzalamıştı.


Anlaşma ile tarafların, yoksullar için sağlık, gıda ve eğitim programlarını finanse etmek için BM tarafından yönetilen bir fon oluşturma konusunda uzlaştıkları kaydedilmişti.


Anlaşmaya Maduro, muhalefet lideri Juan Guaido ve ABD tarafı temsilcilerinin imza attığı ifade edilmişti.


Öte yandan, Joe Biden yönetiminin de taraflar arasında yeniden başlatılan yeni müzakereleri hızlandırmak amacıyla Venezüela’ya yönelik bazı petrol yaptırımlarını hafiflettiği açıklanmıştı.


Hükumet ile muhalefet temsilcilerinin 17 Ekim 2021'de yeniden bir araya gelmesi beklenirken Venezüelalı Alex Saab'ın ABD'ye teslim edilmesi üzerine iktidar görüşmelerden çekilme kararı almıştı.


Dünya