Ver parayı al vatandaşlığı: 'Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlere uygundur' projesi

Ver parayı al vatandaşlığı: 'Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlere uygundur' projesi

Kanal İstanbul’un inşaatı için henüz ihale tarihi bile belirlenmedi ancak çevresine kurulacak yenişehir için yabancılara arsa satışı çoktan başladı.

Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesinin etrafında arazi toplayan yabancı gayrimenkul şirketleri pazarlama çalışmalarına hız verdi. Geçen haziran ayında İstanbul'da kurulan Elhaj Grup, kanal manzaralı arazilerini “Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygundur” diyerek satışa çıkardı. Arap ülkelerinde de acenteleri bulunan şirketin ortakları Ahmad Azmi El Haj ve Haytham Azmi El Haj, ABD vatandaşı. Merkezi Başakşehir'de olan şirketin ortaklarının adresleri de Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ABD olarak gözüküyor.

3 araziye reklam

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre Şirketin Türkçe, İngilizce ve Arapça dil seçenekleri bulunan internet sitesinde “İstanbul Yeni Kanal'a İniyor” sloganı ile 3 arazinin reklamı yapılıyor. Arnavutköy Sazlıbosna'daki 4 bin 468 metrekarelik arazi kanala 420 metre mesafede. Bağımsız tapulu 4 kat konut imar izni bulunan arazinin Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygun olduğu belirtiliyor.

Yine Sazlıbosna'daki 2 bin 987 metrekarelik arazi de 4 kat imar izinli denilerek, aynı sunumla pazarlanıyor. Şirketin kanal manzaralı Hacımaşlı mahallesindeki 3 bin metrekarelik arazisi de satışta. Şirket, alıcılara, “Kanal İstanbul projesinin açılmasından sonra, kanal çevresindeki araziler alışılmadık bir yatırım hareketine sahne oluyor” diye sesleniyor. Şirket, internet sitesinde, “İstanbul merkezli gayrimenkul yatırımında uzmanlaşmış büyük ölçekli bir Türk şirket” diye tanıtılıyor.