Vergi affı ve devlet alacaklarının yapılandırılmasında süre uzadı

Vergi affı ve devlet alacaklarının yapılandırılmasında süre uzadı

Devlete olan borçların yapılandırılması için başvuru süresi 30 Haziran’a uzatıldı. Borçların ilk taksitinin ödeme süresi ise 31 Temmuz olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da değişikliğe gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre; Devlete olan borçların yapılandırılması için başvuru süresi 30 Haziran’a kadar uzatıldı. Borçların ilk taksit ödeme süresi de 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Kararnamede şu ifadeler yer aldı:

“9/3/2023 tarihli ve 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2’nci, 3’üncü, 4’üncü, 5’inci, 6’ncı, 7’nci, 8’inci maddeleri ile 10’uncu maddesinin üçüncü, dördüncü, beşinci, sekizinci, dokuzuncu, on birinci, on ikinci, on üçüncü, on dördüncü, on beşinci, on altıncı, on yedinci, on sekizinci, on dokuzuncu ve yirminci fıkralarından yararlanmak için öngörülmüş başvuru, bildirim ve beyan süreleri 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dahil), bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri ise 31/7/2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) uzatılmıştır.”

Söz konusu alacaklarla ilgili 13 Mart’ta yürürlüğe giren düzenlemede yapılandırma başvuru tarihi 31 Mayıs’ta sonlanıyordu.