'Villaya uygun' zeytinlik satışta!

'Villaya uygun' zeytinlik satışta!
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, zeytin ağaçlarıyla kaplı Edremit sahiline yakın bölgedeki iki parseli satışa çıkardı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Narlı Mahallesi’nde bulunan, sahile 300 metre mesafedeki 2 parseli satmak için ihale açtı. 475 ada, 1 ve 3 No’lu parsellerin satışı kapsayan ihale, 30 Kasım'da yapılacak.

Birisi 1206 metrekare, diğeri 3 bin 444 metrekarelik arsalar için toplam 22 milyon 150 TL tahmini bedel belirlendi. İmar durumuna göre parsellere 2 katlı villalar yapılabilecek.

VİLLA RANTI ZEYTİNLİKLERİ YOK EDİYOR

Satılık parsellerin bulunduğu bölge zeytinliklerle kaplı olmasına rağmen, son yıllarda büyük bir hızla artan villa inşaatlarının baskısı altında. Satışa konu parseller de zeytin ağaçlarıyla kaplı.

Büyük olan parsel 2009’daki imar planlarında 'okul alanı' olarak geçiyordu. Ancak 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine'ye ait parselleri rezerv yapı alanı olarak belirlemişti. Rezerv yapı alanı ilanından kısa bir süre sonra da söz konusu parseller, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti.

Bakanlık, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki devrine istinaden, parsellerle ilgili plan değişikliği yaptı ve okul alanı olarak planlanmış parselin 2 bin 742 metrekarelik kısmını konut alanı, 702 metrekarelik kısmını da park alanı ilan etti.

Plan değişikliğinin ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, söz konusu parsellerin satılması için Belediye Meclisi’nden karar çıkarttı. CHP ve İYİ Parti gruplarının ret oyu verdiği karar, AKP’li üyelerin oylarıyla oy çokluğuyla alındı. (ANKA)

Gündem