Yanlış rota seçtiler: Uludağ'da mahsur kalan iki yamaç paraşütçüsü kurtarıldı

Yanlış rota seçtiler: Uludağ'da mahsur kalan iki yamaç paraşütçüsü kurtarıldı
Bursa'da, uçuş yapmak için Uludağ'ın zirvesine çıkan ve olumsuz hava şartları nedeniyle kalkış yapamayınca kayalık alanda mahsur kalan yamaç paraşütçüleri Erol Aslantaş ile Oğuz Sipahi, arama- kurtarma ekiplerince bulundu.

Bursa'da, uçuş yapmak için Uludağ'ın zirvesine çıkan yamaç paraşütçüleri Erol Aslantaş ile Oğuz Sipahi olumsuz hava şartları nedeniyle kalkış yapamayınca kayalık alanda mahsur kaldı. Ekip arkadaşları Emrah Uzel, olayı anlattı. 22 kişilik ekiple uçuş yapmayı planladıkları alana traktörle gittiklerini belirten Uzel, şunları söyledi:

"Hedefimiz Keles bölgesine uçuş yapmaktı. 22 kişiyle başladık ama 6 arkadaşımız yürüyüşten vazgeçti. Diğer arkadaşlarımızla biz zirveye çıktık. Zirvede hava bozuk, rüzgar sert olunca uçuş planımızı iptal ettik. Yürüyerek kırsal Büyükdeliler Mahallesi'ne inmeye başladık. O arada aşağıda irtifada 6 arkadaşımıza hava müsaade etti ve uçuş yaptı. Diğer arkadaşlar da yürüyerek inmeye başladı. Ama yürüyerek inerken 2 arkadaşımız geride kaldı. Geride kalıp rotayı kaçırdıkları ve dik bölgeye indikleri için orada sıkıştılar. Biz sürekli kendileriyle telsizle irtibat halindeydik. Yürüyemeyeceklerini, zor durumda kaldıklarını ve yorulduklarını söyledikleri için beklemelerini söyledik. Ekip olarak aşağı indik. Arama- kurtarma ekiplerine bilgi geçilmişti, onları bilgilendirdik. Herhangi bir uçuş söz konusu değildi. Sadece yorgun oldukları için yürüyemediler. Dik bir bölgede kaldıkları için yürüyüşlerini durdular, destek istediler. Herhangi bir uçuşta kaza olmadı"."

Ekipler tarafından kurtarıldıktan sonra yaşadıklarını anlatan Erol Aslantaş, "Yamaç paraşütü yapmadık. Aşağı inerken yanlış bir rota seçiminden dolayı mahsur kaldık. İnmemeyi tercih ettik. Çünkü bizim için güvenli değildi. Arama- kurtarma ekiplerinden destek bekledik. Bize olay yerinden ayrılmamız gerektiğini söylediler. Terk etmeyip konumumuzu koruduk. Ekipler sağ olsunlar yanımıza geldi ve güvenli bir şekilde aşağıya indirdiler. Uçuş yapan arkadaşlarımız vardı. Biz yapmamayı tercih ettik. Daha güvenli bir yerden uçuş yapmak için aşağı inerken yanlış bir rota seçtik. Çok dik bir yerde kaldık. Bizim dağcılık tecrübemiz olmadığı için inişi yapmamayı tercih ettik ve yetkililerden yardım istedik. Biz uçmadık, aşağı inemedik. Sağlık durumum iyi, ekiplere teşekkür ederim" dedi.

Oğuz Sipahi de ise "Bir spor aktivitesi olarak gittik ve mahsur kaldık. İnemedik. Ekiplere teşekkür ederim. Bayağı soğuktu. Taşlardan bir ev yaptık. Sığınacak bir yer yaptık. Paraşütümüzün çantasını açıp, içine girdik. Erol hocamla yan yana bekledik" diye konuştu. (DHA)

(DHA)

Gündem