Yapay zeka ürünü fotoğraf ödüle layık görüldü: Fotoğraf dünyası olarak tartışmaya ihtiyacımız var

Yapay zeka ürünü fotoğraf ödüle layık görüldü: Fotoğraf dünyası olarak tartışmaya ihtiyacımız var

Yapay zeka tarafından üretilen bir fotoğraf, prestijli bir fotoğrafçılık yarışmasında ödüle layık görüldü. Fotoğrafın sahibi Boris Eldagsen, yapay zeka üzerine bir tartışma başlatmak için bu yola başvurduğunu belirterek, ödülü reddederken, yarışma organizasyonunun sözcüsü, Eldagsen'ın ödülü kazanmadan önce, çalışmasını yapay zeka kullanarak yaptığını kendilerine bildirdiğini söyledi.

Alman sanatçı Boris Eldagsen, Sony Dünya Fotoğrafçılık yarışmasında kazandığı ödülü geri çevirdi.

Fotoğrafı yapay zeka kullanarak yaptığını itiraf eden sanatçı, konuyu tartışmaya açmak için bu yola başvurduğunu duyurdu.

Kazanan fotoğraf, farklı kuşaklardan iki kadını siyah beyaz olarak tasvir ediyor.

Yarışma başvurularında, "herhangi bir cihaz kullanılabilir” ifadesi yer aldığını ve fotoğrafın üretim şekli hakkında ek bilgi verilmediğini vurgulayan Eldagsen, kendi web sitesinde yaptığı açıklamada, "yapay zeka görüntülerinin katılacağı yarışmaların yapılıp yapılmayacağını görmek için" bu fotoğrafı tasarladığını ifade etti.

“Kaçınız bunun yapay zeka tarafından üretildiğini biliyordu?”

643e585f5cf3b01b7416e095.webp

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre; ilk kez bir yapay zeka görüntüsünün prestijli bir uluslararası fotoğraf yarışmasında ödül aldığını belirten sanatçı, "Bu, tarihi bir an. Kaçınız bunun yapay zeka tarafından üretildiğini biliyordu?" diye sordu.

Eldagsen, "Fotoğraf dünyası olarak açık bir tartışmaya ihtiyacımız var. Neyi fotoğraf olarak kabul edip etmeyeceğimize dair bir tartışma" dedi.

Alman fotoğrafçı, ödülü reddetmekle bu tartışmayı hızlandırmayı umduğunu kaydetti.

Yapay zeka ile üretilen görüntülerin fotoğrafçılık olmadığını belirten sanatçı, bu nedenle ödülü geri çevirdiğini söyledi.

Eldagsen, ödülü Ukrayna'nın Odesa kentinde düzenlenen bir fotoğraf festivaline bağışlamak istediğini açıkladı.

“Eser kriterleri karşılıyor”

Dünya Fotoğraf Organizasyonu sözcüsü ise Eldagsen'ın ödülü kazanmadan önce, çalışmasını yapay zeka kullanarak yaptığını bildirdiğini söyledi.

Görüntünün büyük ölçüde 'zengin fotoğraf bilgisine' dayandığını vurgulayan sözcü, Eldagsen'ın eserinin yarışmanın kriterlerini karşıladığını ve kendisini desteklediklerini bildirdi. Ancak Eldagsen'ın isteği doğrultusunda kendisini yarışmadan çıkardıklarını belirten sözcü, yapay zeka konusundaki tartışmaları desteklediklerini kaydetti. (Kısa Dalga)