Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 8 azaldı

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 8 azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; yılın üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

TÜİK; temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini bugün açıkladı. Buna göre; belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı. TÜİK’in bugün açıkladığı veriler şöyle:

“YAPI RUHSATI VERİLEN TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 51,7'Sİ KONUT ALANI OLDU: Belediyeler tarafından yılın üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 31,8 milyon metrekare iken bunun 16,4 milyon metrekaresi konut, 9,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK YÜZÖLÇÜMÜ PAYI İKİ VE DAHA FAZLA DAİRELİ BİNALARIN: Belediyeler tarafından yılın üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına, 20,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 3,0 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLEN YAPILARIN YÜZÖLÇÜMÜ AZALDI: Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, yılın üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,7 artarken daire sayısı yüzde 0,8 ve yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.

TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 58,2'Sİ KONUT ALANI OLDU: Belediyeler tarafından yılın üçüncü çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 27,5 milyon metrekare iken bunun 16,0 milyon metrekaresi konut, 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,5 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu.

KULLANIM AMACINA GÖRE EN YÜKSEK YÜZÖLÇÜM PAYI DA İKİ VE DAHA FAZLA DAİRELİ BİNALARIN: Belediyeler tarafından yılın üçüncü çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 20,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,6 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.” (ANKA)

Ekonomi