Borç yapılandırma teklifi Meclis'e geliyor

Borç yapılandırma teklifi Meclis'e geliyor

TBMM Genel Kurulu'nda, bu hafta deprem bölgesine yönelik düzenlemeleri de içeren kamu alacaklarına yapılandırma getiren yasa teklifinin görüşmeleri başlayacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, salı günü "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak. Kamu alacaklarının yapılandırılması ve bazı cezaların silinmesini öngören teklif ile; halkın bütün vergi borçları yeniden yapılandırılıyor. Trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, daha önce hiç yapılandırılmayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları yine yapılandırma kapsamına giriyor. Gümrük vergileri, gecikme faizi, gecikme zammı gibi feri alacakların da yapılandırılması öngörülüyor.

Depremzedelere vergi muafiyeti

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem felaketine yönelik düzenlemeler de "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne eklenecek. Bu kapsamda depremzedeler, Veraset ve İntikal Vergisi'nden muaf olacak. Deprem felaketinde mirasçılar, vefat edenin terekesi üzerindeki haklarını alabilmek için devlete bir ödeme yapmakla yükümlü sayılmayacak. Deprem bölgesindeki vatandaşların vergi mevzuatı konusunda mağduriyetleri varsa giderilecek.

'Afet yeni imar fonu" kurulacak

AK Parti'nin bu hafta TBMM Başkanlığı'na sunmayı planladığı, "Afet Yeni İmar Fonu'nun kurulması ile ilgili yasa teklifi ile; doğal afetlerden zarar gören ve "doğal afet bölgesi" ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması amaçlanıyor. Teklifin, bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi bekleniyor. Deprem felaketinin sonuçlarının tüm yönleri ile araştırılmasına ilişkin geçen hafta kurulan komisyon, bu hafta üyelerini belirleyecek. Daha sonra komisyon, ilk toplantısını yaparak, çalışma takvimini ve yol haritasını belirleyecek.

(DHA)