Yargıdan emsal karar: Tek kürü 117 bin lira olan kanser ilacını SGK ödeyecek

Yargıdan emsal karar: Tek kürü 117 bin lira olan kanser ilacını SGK ödeyecek
Ankara'da meme kanseri olan ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle tek bir kürü 117 bin lira olan ilacı alamayan Göksel Haşimoğlu dava açtı. Mahkeme, “Sağlığa erişim engellenemez” diyerek ilacın SGK tarafından karşılanmasına karar verdi.

Ankara’da yaşayan Göksel Haşimoğlu, 2009 yılında göğüs ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede meme kanseri olduğunu öğrendi. Teşhis konulduktan sonra kemoterapi tedavisine başlayan Haşimoğlu, 14 yıl boyunca ilaç masraflarını memur emeklisi eşinin emekli maaşıyla karşıladı.

Dilekçesi reddedildi, mahkemeye dava açtı

Ancak Haşimoğlu, hayat pahalılığı ve dolardaki yükseliş nedeniyle ilaç masraflarını karşılayamaz duruma geldi. Haşimoğlu, doktorunun “Kullanılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan ciddi zararlar meydana gelecek” dediği ilacın ücretinin SGK tarafından karşılanması için verdiği yazılı dilekçesinin reddedilmesi üzerine idare mahkemesine dava açtı.

SGK'nın kararı 'sağlık hizmetine ulaşım hakkının zedelenmesi' kapsamında

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, dilekçede, söz konusu ilaçtan uygulanması gereken 300 miligram bir kürün yaklaşık 117 bin lira olduğunu belirten Haşimoğlu’nun avukatı Zehra Betül Bulut, müvekkili için şimdilik acilen gerekli sekiz kürün ise 702 bin lirayı bulacağını anlattı. Ankara 20. İdare Mahkemesi, Göksel Haşimoğlu’nun tedavisinde kullanılan ilaca ait ödemelerin SGK tarafından karşılanmamasının, sağlık hizmetine ulaşım hakkının zedelenmesi kapsamında olduğunu, sosyal güvenlik müdürlüğünün hukuka uymadığını belirterek ret işleminin iptaline karar verdi.

'Emsal niteliğindeki bu karar kanser hastaları için umut olacak'

Ardından 11. İdari Dava Dairesi, kararda yasaya aykırılık bulunmadığını vurgulayarak SGK avukatlarının iptal talebini reddetti. Konuya dair açıklama yağan avukat Zehra Bulut, kanser hastalarının bu ilaca erişimlerinin maddi açıdan oldukça zor olduğunu belirterek “Hastalar SGK’nin ret kararına karşı dava açabilirler. Emsal niteliğindeki bu karar kanser hastaları için umut olacak” dedi. (Kısa Dalga)

Sağlık