Yargıtay'dan emsal karar: Ailesinin hakaretlerine sessiz kalan eş kusurlu

Yargıtay'dan emsal karar: Ailesinin hakaretlerine sessiz kalan eş kusurlu
Yargıtay, kayınvalidenin gelinine hakaret etmesine sessiz kalan eşi kusurlu buldu. Bu durumun kadının kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğunu ifade eden Yargıtay, boşandığı eşine tazminat ödemesine hükmetti.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, İstanbul’da karısının panik atak hastası olduğunu kendisinden gizlediğini, ailesiyle birlikte yaşamak istemediğini ve eşinin evi sık sık terk ettiğini ileri süren bir kişi boşanma davası açtı. Eşinin iddialarını reddeden kadın da karşı boşanma davası açarak asıl mağdurun kendisi olduğunu öne sürdü.

"Ailesinin hakaretlerine sessiz kalmaktadır"

Kocası ve kayınvalidesinin kendisine karşı psikolojik baskı, hakaret ve aşağılayıcı hareketler sergilediğini dilekçesinde belirten kadın, “Eşim kendi ailesinin bana karşı hakaretlerine sessiz kalmaktadır. Düğünden sonra takılan tüm bilezik ve altınlarımı geri vermediler. Bu nedenle boşanmamıza karar verilmesini istiyorum. 100 bin lira tazminat ile nafaka talebim vardır” dedi.

Aile Mahkemesi, kocayı kusurlu sayarak açtığı boşanma davasını reddetti.

Yargıtay: Koca tam kusurlu

Kadının davasını kabul eden mahkeme, tarafları ‘evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle’ boşanmasına karar vererek, davalı kocayı tazminat ödemeye hükmetti.

Yerel mahkemenin kararına itiraz eden davalı koca, dava dosyasını Yargıtay’a taşıdı. Evliliğinin sadece 6 ay sürdüğünü temyiz dilekçesinde anlatan davalı koca, kararın kaldırılmasını istedi. Talebi değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, erkeğin kendi annesinin eşine yönelik sürekli hakaret etmesine izin vermesinde ve eşini annesiyle birlikte sürekli aynı evde yaşamaya mecbur bırakmasında tam kusurlu olduğunu belirterek yerel mahkemenin kararını onadı. (Kısa Dalga)

Kadın