Yedi ayda 35 bin abonenin elektriği kesildi

Yedi ayda 35 bin abonenin elektriği kesildi
Enerji Bakanı Fatih Dönmez, yılın ilk yedi ayında 26 kentten 34 bin 790 abonenin faturasını ödeyemediği elektriğinin kesildiğini bildirdi.

Dönmez, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2021-2022 yıllarında borcunu ödemediği için elektriği kesilen abone sayılarını sordu.

Bakanın açıkladığı verilerin 7 aylık dönemde elektriği kesilen ve hâlâ açılmayan abone sayısını gösterdiği belirtildi. Gecikmiş faturasını ve 182 liralık açma-kapama parasını ödeyip elektriğini açtıranların listeden çıkarıldığı kaydedildi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre 26 ilde geçen yılın tamamında 71 bin 220 abonenin elektriği borcundan dolayı kesildi.

Dönmez'in gönderdiği listede borcundan dolayı elektriği kesilen abone sayısının birçok ilde sıfır görünmesi dikkat çekti.

Örneğin geçen yıl 37 bin 580 kişinin borç kaynaklı elektriğinin kesildiği İstanbul'da bu yılın ocak-temmuz döneminde bir tek kişinin bile elektriğinin kesilmediği bilgisi verildi.

Bakanlıkla görüşüp nedenini soran Tanrıkulu, “Borcundan dolayı elektriği kesilen ancak sonradan açtıranların listeden ayıklandığını, böylece gerçek mağdur sayısının düşük gösterilmeye çalışıldığını öğrendik. Benzer durum geçmiş yıl istatistiklerinde de var. Karanlıkta kalan yoksul sayısı ne yazık ki halktan gizleniyor” dedi.

Dönmez'in gönderdiği ve 26 ili kapsayan listede, geçen yıl Ağrı, Aksaray, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Hakkari, Kars, Kilis ve Yalova'da bir tek abonenin bile elektriği borcundan dolayı kesilmemiş görünüyor. Aynı durum, bu yılın ilk 7 ayında İstanbul, Aksaray, Bitlis, Hakkari, Muş ve Yalova'da da söz konusu. Bunun nedeninin elektriğini açtıranların listeden çıkarılması olduğu belirtildi. (Kısa Dalga)

Gündem