‘Yeni iklim rejimi, hukuk ve çevresel adalet’

‘Yeni iklim rejimi, hukuk ve çevresel adalet’
‘Çevresel adalet mücadelesi’ veren yaşam savunucuları Girne Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenci Kulubü’nün düzenlediği Yeni İklim Rejimi ve Çevresel Adalet Aktivizmi’ başlıklı konferansta bir araya geliyor.

İklim değişikliği, küresel ısınma, yok olan doğal hayat ve giderek azalan kaynaklar… Bu kara tablo karşısında hak savunucuları evrensel çapta bir ekolojik mücadele veriyor. Dünyanın her yerinden ve Türkiye’den “çevresel adaleti” ve “yaşamı” savunan sesler yükseliyor.

‘Çevresel adalet mücadelesi’ veren yaşam savunucuları Girne Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenci Kulubü’nün düzenlediği Yeni İklim Rejimi ve Çevresel Adalet Aktivizmi’ başlıklı konferansta bir araya geliyor. Girne Üniversitesi Kütüphane Konferans Salonu’nda 5 Aralık Salı Günü yapılacak etkinlikte “Çevresel adalet mücadelesi yaşamı savunmak anlamına geliyor. Tüm canlılar için yaşanılabilir bir dünya mücadelesinde hukuka oldukça büyük bir rol düşüyor” denilerek yeni iklim rejiminini getirdiği yeni bir ‘hukuk’ tartışılacak.

Konferansta Dr. Ilgın Özkaya Özlüer, ‘Çevresel adalet arayışında iklim hukukunu’, Yeşil Barış Hareketi’nden Doğan Sahir, ‘çökme ve talana’ karşı KKTC’de çevre mücadelesini, İkizköy Çevre Komitesi üyesi Necla Işık; Akbelen’de süren hak savunuculuğunu ve Emine Büyüknohutçu ise Büyüknohutçu ailesinin çevresel adalet mücadelesini anlatacak. (Kısa Dalga)

Gündem