Yeni keşif: Batı Anadolu'nun ilk yerleşim yerinin 9100 yıl önce kurulduğu ortaya çıktı

Yeni keşif: Batı Anadolu'nun ilk yerleşim yerinin 9100 yıl önce kurulduğu ortaya çıktı
Bilecik'de yapılan kazı çalışmalarında kentte ilk yerleşimin 9100 sene önce kurulduğu belirlendi. Batı Anadolu’da bilinen en eski yerleşim yerinin Bilecik olduğu, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) incelemeleri sonrasında onaylandı.

Bilecik Belediyesi, kazıların ardından Belediye ile TÜBİTAK arasında yapılan protokol kapsamında arkeolojik buluntuların yaş tayini analizlerinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Daha önce yapılan analizlerle beraber, karbon kalıntıları ve insan kemikleri üzerinde yapılan testler sonucunda 25 örnekten sonuç elde edildi. Bu sonuçlar aralık ayı başında, Q1 seviyesi olarak tanımlanan Avrupa’nın önde gelen bilim dergilerinden birisi olan Mediterranean Archaeology and Archaeometry (MAA) dergisinde yayımlandı.

Yerleşik hayata geçildiğine ilişkin izler var

Bilecik Müzesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan tarafından geçen yıl Bilecik Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, yuvarlak planlı evlerin ortaya çıkarıldığı Bahçelievler'deki kazı alanında insan ve hayvan kalıntılarının yanında insanların günlük hayatlarında kullandığı pek çok araç gereç de ortaya çıkarılmıştı.

8600 yıllık müzik aleti bulundu

Batı Anadolu’da ilk defa tarım ve hayvancılık yapmayı bilen, farklı materyallerden aletler üreten köy sakinlerinin araştırıldığı arkeolojik kazılarda bulunan en önemli objelerden biri ise nefesli bir çalgı kalıntısı oldu. TÜBİTAK tarafından yapılan analizlerle, kemikten yapılmış olan ve flüt/düdük olarak tanımlanan müzik aletinin tam 8600 sene önceye ait olduğu, böylelikle Anadolu’da bilinen ilk müzik aletlerinden birinin Bilecik Bahçelievler'de bulunduğu kesinleşmiş oldu.

DNA sonuçları bekleniyor

Kazılarda bulunan iskeletleri inceleyen Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Yılmaz Selim Erdal’ın ODTÜ ile ortak gerçekleştirdiği DNA çalışmalarının ise gelecek yıl sonuçlanması bekleniyor. Böylelikle Bahçelievler’de yaşayan toplumun kökeni anlaşılabilecek.

Aralık ayı ortasında, Bilecik Belediyesi tarafından organize edilecek arkeoloji çalıştayında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden gelecek 15 bilim insanı, Doç. Dr. Erkan Fidan ile birlikte Bahçelievler kazılarındaki sonuçları ve bölgenin Anadolu için önemini tartışacaklar. (ANKA)

Yaşam