Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın kimdir?

Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın kimdir?

Akademik kariyerini tarih, teoloji ve felsefe alanlarında sürdüren Kalın'ın bürokrasiye ilk teması 2009 yılında gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın akşam saatlerinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı'na atamasını imzaladığı İbrahim Kalın, 1971 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Kalın, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarih bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisans tahsilini İslâm düşüncesi ve felsefe alanında Malezya'da tamamladı. George Washington Üniversitesi’nde beşerî bilimler ve mukayeseli felsefe alanında Molla Sadra’nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkânı başlıklı teziyle 2002 yılında doktor oldu. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nde akademik araştırmalar yaptı.
College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler verdi.

2020'de profesör oldu

Toshihiko Izutsu'nın İslam'da Varlık Düşüncesi ve Şazelîyye tarikatının Darkavîyye kolunun kurucusu Mulay el-Arabi ed-Darkavî'nin Bir Mürşidin Mektupları adlı kitabı ile Halil İnalcık'ın "İstanbul: Bir İslâm Şehri" adlı makalesini Türkçe'ye çevirdi.
2005-2009 yılları arasında Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın kurucu başkanlığını yaptı. 2007 yılında İslam ve Batı başlıklı kitabı yayımlandı. Bu çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin Fikir Ödülü'nü kazandı. Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam gibi ansiklopedilere katkılarda bulundu. 2014 yılında Akıl ve Erdem, 2015 yılında Varlık ve İdrak, 2016 yılında ise Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş başlıklı kitapları yayımlandı.
2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevellî heyeti üyeliğine atandı. 2019 yılından itibaren İbn Haldun Üniversitesi’nde İslam felsefesi alanında lisansüstü öğrencilerine dersler vermektedir. Kalın, 29 Mayıs 2020 yılında profesör unvanını almıştır.

Bürokrasi yaşamı 2009'da başladı

2009'da dış politikadan sorumlu başbakan başdanışmanlığı görevine getirildi. Ocak 2010'da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün ilk koordinatörü oldu. 2012 yılında başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevini üstlendi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcılığı görevine getirildi. 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükelçi sıfatı verilerek cumhurbaşkanlığı sözcüsü tayin edildi. 2018 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu başkan vekilliği ve cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı görevlerini de yürütmektedir.
Evli ve 3 çocuk babasıdır. Ortaokuldan beri gitar ve bağlama çalmaktadır. Bestelediği eserler arasında "Seni Mene Vermez İse" ve "Elif Bacı" adlı çalışmalar bulunmaktadır.

Öğrencilik yıllarındaki gösteriler...

Gazeteci Fehmi Çalmuk ise, katıldığı bir yayında İbrahim Kalın'ın geçmişine dair açıklamalarda bulundu. "Dünyaca ünlü yazar Seyyid Hüseyin Nasr derki 'benim 50 yıllık İslami felsefe hayatımda dört beş öğrencimden biridir İbrahim Kalın. Çok iyi bir düşünürdür.' der. İbrahim Kalın sadece kitap tozları arasında, masa başında yetişmiş bir isim değil, sokakta da yetişmiş, eylemlere katılmış, İslami siyasi hareketin içinde belli bir aşaması olan bir isim" diyen Çalmuk, Kalın'ın üniversite döneminde katıldığı eylemlerden kareler yayınladı.

odatv-image-107-fdea4736375e4c-1.webpodatv-image-107-9b679be0a6244e.webp