Yer Avcılar: 'Durduğu yerde' çöken balkonda gerekenin yarısı kadar demir kullanılmış

Yer Avcılar: 'Durduğu yerde' çöken balkonda gerekenin yarısı kadar demir kullanılmış
İstanbul'un Avcılar ilçesinde geçen ağustosta balkonu çöken bina yıktırıldı. Balkonda olması gerekenin yarısı kadar demir kullanıldığı ortaya çıktı.

Merkez Mahallesi'ndeki Cami Sokak'ta 42 yıl önce yaptırılan 4 katlı binanın üst kat balkonu, 20 Ağustos'ta çökmüştü. Alt balkon zarar görürken, bazı parçalar da yola düşmüştü. Olayda şans eseri kaldırımda o anda yürüyen kimse olmaması olası faciayı önlemişti. Belediye ekiplerinin incelemesinin ardından 9 daire ve alttaki iki işyeri mühürlenmişti.

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen bina, dün sabah iş makinesiyle yanındaki binayla birlikte yıktırıldı. Ekiplerin iki binanı yıkarken beton ve demir kalitesinin çok düşük olması nedeniyle zorlanmadığı görüldü.

Yıkım firması yetkilisi Kenan Çiftçi, balkonun kendiliğinden çökmesinin aslında bu binada oturanlar için büyük şans olduğunu söyledi.

Çiftçi, balkon yapımında kullanılan demirin kolonlara bağlı olmadığını, bugünkü standartların çok altında kalitesiz beton ve ince demir kullanıldığını anlatırken şunları söyledi: "Çok riskli bir bina. Buranın beton ve demir kalitesi ve kolonlar çok yetersiz. Çürük bir bina. Geç kalınmış bir durum. Yıkımı olmasa Allah korusun daha büyük bir felakete yol açabilirdi. Tesadüf eseri yıkılmasa insanlar burada yaşamaya devam edecekti. Binaların kontrol edilmesi gerekli. Balkonun demirleri kirişe bağlanmamış. Yetersiz donatı var. O günün koşullarına göre yapılan bu binayı dokunulduğunda yıkılabilir durumda. Kolonların arasındaki demirleri görüyoruz. 20 ton yerine yarısı çıkarsa bizim için iyi olduğunu söyleyebiliriz." (DHA)

Gündem