Yerel seçimlerde adaylıkta görevden ayrılmak için son gün yarın

Yerel seçimlerde adaylıkta görevden ayrılmak için son gün yarın
Kamu görevlilerinin, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri'nde aday olabilmeleri için son gün yarın. Kamu görevlileri yarın saat 17.00'a kadar adaylık için istifa edebilecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 27 Ekim'deki Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak seçimin başlangıç tarihinin 1 Ocak 2024 olduğu ve aday olmak isteyenlerin 1 Aralık saat 17.00'ye kadar görevden ayrılmaları gerektiği belirlendi.

Yarın mesai bitimine kadar görevlerinden ayrılmaları gerek

Bu kapsamda, kamu görevlileri, yargı mensupları, siyasi parti il ve ilçe yöneticileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları, üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının, katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların yarın mesai bitimine kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.

Yasal düzenlemeler uyarınca kamu görevlileri açısından istifa ya da emeklilik dilekçesini belirtilen tarihe kadar sunmuş olmak, görevden ayrılmak olarak kabul ediliyor.

İstifa etmesine gerek olmayan kimler?

  • Belediye meclisi üyeleri arasından görevlendirilen belediye başkan yardımcıları
  • Milletvekilleri,
  • Belediye başkanları,
  • İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar

Aday olacak milletvekilleri, belediye başkanı seçilmeleri halinde, seçildikten sonraki 15 gün içinde hangi görevi üstleneceklerine dair tercihte bulunacak, aksi halde yeni seçildiği görevi reddetmiş sayılacak. (Kısa Dalga)

Gündem