Yöneticilerin yüzde 33'ü kadın olacak: Avrupa Parlamentosu'ndan cinsiyet eşitliği kararı

Yöneticilerin yüzde 33'ü kadın olacak: Avrupa Parlamentosu'ndan  cinsiyet eşitliği kararı
Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen yasa teklifine göre AB'ye üye ülkelerde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşması gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Buna göre, şirketler, yönetici kadrolarının en az yüzde 33'ünün cinsiyet temsili hakkında yılda 1 kez yetkili makamlara bilgi vermek ve hedefler gerçekleştirilmemişse nasıl ulaşmayı planladıklarını bildirmek zorunda kalacak.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre uygulamayı Haziran 2026'ya kadar hayata geçiremeyen şirketlere para cezaları gibi etkili, caydırıcı ve orantılı cezalar getirilecek. Yasaya uymayan şirketlerin yönetim kurulları feshedilebilecek. 250'den az çalışanı olan küçük ve orta ölçekli işletmeler direktif kapsamı dışında tutuldu.

AB Komisyonu, söz konusu teklifi 2012'de yapmıştı ancak Konsey, kararı 10 yıl kadar bloke etmişti. Karar, 17 Ekim'de Konsey tarafından onaylandı. AP'de kabul edilmesinin ardından karar, Resmi Gazete'de yayımlanmasından itibaren 20 günde yürürlüğe girecek. Kararın üye ülkelerce 2 yılda uygulanması gerekiyor.

Ekonomi