YouTube'dan izleyicilerin canını sıkan bir reklam türü kaldırılıyor: Tarih verildi

YouTube'dan izleyicilerin canını sıkan bir reklam türü kaldırılıyor: Tarih verildi

Arama devi Google, video paylaşım platformu YouTube'dan kullanıcıların canını sıkan bir reklam formatını kaldıracağını duyurdu. İşte önümüzdeki ay uygulamaya konacak değişikliğin detayları.

Google, popüler video paylaşım platformu YouTube'un reklam sisteminde bir değişikliğe gidiyor. Arama devi 6 Nisan 2023 tarihinden itibaren videolardan yer paylaşımlı reklamları (overlay ads) kaldıracağını duyurdu.

Resmi açıklama YouTube yardım forumunda yapıldı. Donanımhaber'in haberine göre yer paylaşımlı reklamlar içeriğin alt kısmına yakın bir yerde banner şeklinde görünen reklam türü olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle oynatılan içerikle çakışan ve izleyicileri rahatsız eden bu reklam biçimi önümüzdeki aydan itibaren ortadan kalkacak.

Söz konusu reklam biçimi şu anda yalnızca YouTube'un masaüstü sürümünde mevcut. Mobil cihazlarda uzun zaman önce kaldırıldı. Kullanıcıların video izleme deneyimini bozan bu modası geçmiş reklam formatı artık oynatılan videoların üzerinde belirerek can sıkmayacak.

YouTube uygulaması ve mobil sürümde banner reklam yerine videodan önce, video sırasında ve videodan sonra gösterilen tam ekran reklam kullanılıyor. Üstelik izleyiciler bu reklamları atlama şansına sahip.

ekran-resmi-2023-03-08-14-44-47.png

(Kısa Dalga)