'Zamlardan sonra sahte içkiden ölümler artacak"

'Zamlardan sonra sahte içkiden ölümler artacak"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sigara ve alkol grubundan alınan özel tüketim vergisindeki (ÖTV) yüzde 25 oranındaki artışın hem vergi kaybına neden olacağını hem de sahte alkol yapımı ile birlikte ölümlerin artacağı belirtti.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, sigara ve alkol grubundan alınan özel tüketim vergisindeki (ÖTV) yüzde 25 oranındaki artışın hem vergi kaybına neden olacağını hem de sahte alkol yapımı ile birlikte ölümlerin artacağı belirtildi.


Alkol ve sigaradaki ÖTV artışının halkın alım gücünü zorlayacağını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Odası (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları söyledi:

“Bu fiyat artışları kaçak sigara satışlarına yönelimi artıracağı için vergi kaybı da daha fazla olacaktır. Bununla birlikte alkolde de aynı şekilde metil alkolden elde edilen kaçak alkol yapımına yönelim artacaktır. Bu da kaçak alkolden ölümlerin daha da yükseleceği anlamına gelmektedir.

Fiyat artışlarının özellikle bu ürün grubunda doğrudan kaçağa yönelimi artırdığı unutulmamalı. Sigara ve alkole yapılan bu orantısız vergi artışından hem esnaf hem vatandaş için hem de vergi kaybı yaşanmaması için vazgeçilmeli. Çünkü dolaylı vergi gelirlerinde devletin alkol ve sigaradan ortalama 6 milyar lira yıllık kaybı var." (Kısa Dalga)