Zerrin Özer: Kariyerimi noktaladım

Zerrin Özer: Kariyerimi noktaladım

Şarkıcı Zerrin Özer, "Mesleki kariyerimi kendi irademle noktaladım" dedi. Ünlü sanatçı, sağlığının iyi olduğunu da belirtti.

Türkiye'de popüler müziğin efsanevi isimlerinden Zerrin Özer, kariyerine son verdiğini duyurdu.

Şarkıcı Zerrin Özer, sosyal medya hesabından şarkıcılık kariyerini noktaladığını açıkladı. Kararını Instagram’dan duyuran Özer, “Kıymetli dostlarım! Ben Zerrin Özer..! Birkaç gün önce mesleki kariyerimi kendi irademle noktaladım. Bu arada canlarıma açıklamalıyım ki sağlığım gayet iyidir. Hepinize, tüm canlarıma daim olan sevgi dolu saygılarımı yolluyorum. Teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

ZERRİN ÖZER KİMDİR?

4 Kasım 1974 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Bir dönemin popüler şarkıcılarından Tülay Özer'in küçük kardeşi olan Zerrin Özer ilk, orta ve lise eğitimini aynı zamanda doğum yeri de olan Ankara'da tamamladı.

1975'te katıldığı TRT yarışmasında birinci olmuş, müzik kariyeri yolunda ablası Tülay Özer'in büyük desteğini aldı, ilk plağı olan Bizler ve Sizler / Yalvarırım'ı 1976 yılında, uzun yıllar birlikte çalışacağı Kent Plak tarafından yayınlattı.

İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yapan Zerrin Özer, 1979 yılında ilk dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, sözlerinde ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan "Gönül" şarkısı ile patlama yaparak, 1980 yılının en iyi 45'liği seçilen ikinci ve son çalışması Gönül / Yaman Olurum ile Altın Plak Ödülü almaya hak kazandı.

1980 yılında ilk stüdyo albümü Seni Seviyorum adıyla piyasaya çıktı, onu aynı yıl içerisinde Sevgiler izlemiştir. 1981 yılında Ve Zerrin Özer albümüyle arabeske yöneldi. İlk yurt dışı konserlerini 1982 yılında Türkiye'yi tanıtmak için Paris'te 'Binbir Gece' adı altında veren Özer, bir yıl sonra Olympia'da bir resital için sahne aldı, yine aynı yıl Gelecek Misin? albümünü yayınladı.

Kariyerinde müzikal değişiminde gerçekleştiği seksenli yıllar Zerrin Özer için birçok albümün yayınlandığı on yıl kuşağı olmuş, sırası ile 1984'te Mutluluklar Dilerim, 1985'te Evcilik Oyunu ve Kırmızı adlı albümleri yayınlanmıştır. Kırmızı albümünde değişikliğe giderek "Eminem" ve "Dom Dom Kurşunu" şarkılarını "İntuv Ene" ve "Merhaba Ya Habeyip" adlarıyla Arapça seslendirdi. 1987 yılında son LP'si Dayanamıyorum adlı albümü çıktı. Ertesi yıl çıkan ilk CD formatında yayınlanan Dünya Tatlısı albümüyle yeniden Türk pop müziğine dönüş yaptı.

1990 yılında çıkan CD ve kaset olarak yayınlanan İşte Ben albümüyle "En İyi Albüm Ödülü" kazanan Zerrin Özer sonraki yıl yayınladığı "Sevildiğini Bil" albümü satış rekorları karsa da aynı yıl çıkan "Olay Olay" albümü beklenilen ilgiyi görmedi.

"1996 yılında "Zerrin Özer" albümüyle müziğe dönen sanatçı, ertesi yıl "Zerrin Özer 97" albümünü çıkardı. Yine 2000 yılında yaptığı "Bir Zerrin Özer Arşivi best of/en iyiler" albümüyle ikinci kez "En İyi Albüm Ödülü"nü kazandı. 2001 yılında yine eski şarkılarından oluşan best of albümü Ben çift CD ve MC olarak piyasaya çıktı. Peş peşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış rakamına ulaştı. Ertesi yıl yaptığı "Ölürüm Ben Sana" albümü beklenilen ilgiyi görmese de, 2005 yılında yaptığı Ve Böyle Bir Şeytürkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de "Altın Plak Ödülü" ile ödüllendirildi.

Zerrin Özer 1991 yılında müzisyen Alper Önal'la evlendikısa süren evliliği 1992 yılında bitti. 2006 yılında ise Levent Süren ile evlendi. 2006 yılında otobiyografisini kaleme aldığı "Bir Sarışın Küçük Kız" kitabı yayımladı. (Kısa Dalga)