AKP seçmen taşıyor: Doğuda pek çok ilde asker ve polise oy kullandırma gündem oldu

AKP seçmen taşıyor: Doğuda pek çok ilde asker ve polise oy kullandırma gündem oldu
AKP’nin doğuda birçok kente seçmen olarak asker ve polis taşıdığına dair görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

31 Mart yerel seçimlerinde doğu illerinde oy verme işlemi saat 07.00'de, batı illerinde ise 08.00'de başladı. Oy işlemlerinin başlamasından kısa bir süre sonra sosyal medyada 'taşımalı seçmen' konusu gündem oldu.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre doğuda bulunan pek çok ilde AKP, polis ve askerleri taşıyarak oy kullandırdığı görüntüler paylaşıldı.

DEM Parti, 32 yerde 54 bin 60 usulsüz seçmene itiraz etmişti. Asker ve polislerin taşındığı merkezler ise, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Batman, Ağrı, Muş, Iğdır, Kars, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Dersim olarak kaydedildi.

Mardin'in ilçesinde iki okulda oy işlemi durduruldu

Mardin'in Dargeçit ve Savur ilçelerinde taşımalı asker ve polisler de oy kullanmaya toplu olarak getirildi. Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'ndaki asker ve polisler görüntülere de yansıdı. Savur ilçesinde ise, asker ve polislerin toplu görüntülendiği yer Aziz Sancar Ortaokulu ve Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi oldu. Otobüslerle oy kullanmaya getirilen asker ve polislere Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) itiraz geldi. İlçede iki okulda oy kullanma işlemi durduruldu. Bir süre sonra oy verme işlemi yeniden başladı.

Asker ve polisler minibüslerle okullara taşındı

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Atatürk Ortaokulu, Seyrek Ortaokulu, Hamzalı Canaydın Ortaokulu ve Uzunova Ortaokulu’nda taşımalı asker ve polisler oy kullanmaya başladı. Sivil kıyafetli asker ve polisler, minibüslerle oy kullanacakları okullara taşındı. Oy kullanmak için sandık başına gelen yurttaşlar, söz konusu duruma tepki gösterdi. Sandık başlarında gerginlik başladı.

Askerler AKP'lilerle birlikte geldi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik ve Esendere beldelerinde yüzlerce taşımalı asker ve polis, toplu olarak oy kullanmaya gelirken görüntülendi. Büyükçiftlik'te askerler zırhlı araçlarla gelirken; Esendere'de ise AKP’lilerle birlikte gelmeleri dikkat çekti.

DEM vekili Tanhan taşınan asker ve polisleri kayıt altına aldı

Mardin'in Dargeçit ve Savur ilçelerine seçmen olarak taşınan asker ve polisler, oy kullanma işlemine başlanması ile birlikte sandık başına götürüldü. Yüzlerce asker ve polis, bindirildikleri otobüslerle oy kullanacakları okullara toplu halde getirildi. DEM Parti Milletvekili Kamuran Tanhan, otobüslerle Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'na taşınan asker ve polisleri kayıt altına aldı.

"Halkın iradesini gasp etmeye çalışan AKP iktidarı bilsin ki biz bu seçimi kazanacağız"

Duruma tepki gösteren Tanhan, yaptığı açıklamada “AKP’nin hırsızlığının resmini çekiyorum. Burada olmayan seçmenler buradaki kütüklere kaydedilip oy kullanmıştır. Arkamda görünen otobüsler AKP’nin hırsızlığının kanıtıdır. Buraya taşımalı seçmenlerle halkın iradesini gasp etmeye çalışan AKP iktidarı şunu iyi bilsin ki, biz bu seçimi kazanacağız. Hırsızlıklarınızla, dolanlarınızla baş edemedik ama bu seçimi kazanacağız” dedi. Yapılanın suç olduğunu söyleyen Tanhan, asker ve polislere de “AKP’nin suçlarına ortak olmayın. Bu halk sizlere gereken cevabı verecektir” diye seslendi. (Kısa Dalga)

Kısa Dalga Tv