Akşener'den '50+1' açıklaması: Günaydın Sayın Erdoğan! Sonunda yine, bizim dediğimize geldiniz

Akşener'den '50+1' açıklaması: Günaydın Sayın Erdoğan! Sonunda yine, bizim dediğimize geldiniz
Erdoğan'ın 50+1 çıkışına dair konuşan Akşener, "Gelin, önümüzdeki seçimlere; AK Parti olarak, siz de; İYİ Parti gibi, tek başınıza girme cesaretini gösterin!" çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya ziyareti dönüşü yaptığı 50+1 açıklamasının yansımaları devam ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de konuya dair partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Akşener, Erdoğan'a "Eğer ki, tüm bunları; bir kez daha aday olabilmek için yapıyorsan; Hiç kusura bakma, çok beklersin" diyerek tepki gösterdi.

Erdoğan'a kürsüden çağrı: 'Gelin bir adıma atın'

Erdoğan'a çağrıda da bulunan Akşener, "Gelin, Ak Parti olarak; ittifak sisteminin, ülkemize dayatılmasının, siz de, bizim gibi, önüne geçin. Gelin, Türk demokrasisinin, tıkanan nefesini açmak için; siz de, bizim gibi, bir adım atın. Gelin, önümüzdeki seçimlere; AK Parti olarak, siz de; İYİ Parti gibi, tek başınıza girme cesaretini gösterin!" dedi.

'50+1 sistemini değiştirmek istiyorlar'

"Çok değil, daha birkaç yıl önce; iktidarın, bir daha açılmamak üzere, kapattığını söylediği bir sayfa; bir de baktık ki, bugün yeniden açılmış" diyerek konuya değinen Akşener, şunları söyledi:

"Dün; büyük büyük, hamasi cümlelerle savundukları; İtirazlarımızı da, her türlü hakaret ve iftirayla reddettikleri, 50+1 sistemini; bugün, değiştirmek istiyorlar. Hem de bizzat, Sayın Erdoğan’ın sözcülüğüyle…"

'Türkiye’nin başına, bela olacağını söylemiştik'

"Sabah şeriflerin hayrolsun, Sayın Erdoğan… Biz zaten; hesapsız kitapsız, alelacele getirdiğiniz, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin; Türkiye’nin başına, bela olacağını; daha 2017 yılında söylemiştik! Bu ucube sistemin, Türk demokrasisinde, derin yaralar açacağını söylemiştik! Zaten var olan kutuplaşma ortamının, daha da derinleşeceğini söylemiştik! Ve biz, o nedenle, o gün, “HAYIR!” demiştik!"

'Günaydın Erdoğan'

"Tüm uyarılarımıza rağmen, bizi dinlemediniz. Yanlışta ısrar ettiniz. Hatalarınızda inat ettiniz. Ez cümle; Günaydın Sayın Erdoğan! Sonunda yine, bizim dediğimize geldiniz… Peki bu süreçte, kaybeden kim oldu? Ne yazık ki, yine aziz milletimiz oldu."

'İnatla Türkiye’ye dayattıkları, ittifak sisteminden, bizzat kendisi şikayetçi oldu'

"Değerli arkadaşlarım; Ak Parti iktidarının; “Bu ülke koalisyonlardan çok çekti.” diyerek, çıktığı yolun sonunda, Türk siyaseti, ittifaklara mahkum oldu. Aradan geçen yılların ardından, Sayın Erdoğan da, artık anlamış olacak; geçtiğimiz günlerde, çıktı ve dedi ki; “Mevcutta, 50+1 mecburiyeti, partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil…” Aynen böyle dedi… Yani; tamamen kendi eseri olan, ve inatla Türkiye’ye dayattıkları, ittifak sisteminden, bizzat kendisi şikayetçi oldu… Gerçekten ibretlik…"

'Milletimizin, siyaset kurumuna olan güvenini, derinden yaralıyor'

"Cumhur ittifakının içindeki, çekişmeler; Ortaklar arasındaki sorunlar; Meclis kürsülerinden gönderilen mesajlar; elbette bizi değil, kendilerini ilgilendirir. Ama ortada duran bir gerçek var: 50+1 şartının, dayattığı ittifak sistemi; milletimizi, iki yumruk arasına, mahkûm ediyor. Milletimiz, velinimet olmaktan çıkartılıp; rakama indirgenerek; siyasi tercihlerinde, seçeneksiz bırakılıyor. +1’e sıkıştırılan, siyaset düzeni; kimliksizliğe, kişiliksizliğe ve ilkesizliğe alan açıyor. Ve bu şekilde yapılan bir siyaset de; milletimizin, siyaset kurumuna olan güvenini, derinden yaralıyor."

'Gelin, koltuklara değil, milletimize hizmet için yarışalım' dedik

İşte, o nedenle, biz, İYİ Parti olarak; İttifak sisteminin neden olduğu bu yozlaşmaya, karşı çıktığımız için;

2024 yerel seçimleriyle birlikte; hür ve müstakil bir siyasetin yolunu açtık. Nitekim; geçtiğimiz Ağustos ayında; tüm siyasi partilere de, bir çağrıda bulunduk. “Gelin, seçimlere ayrı ayrı girelim; Vatandaşlarımızın, tercihlerini özgürce yansıtacağı, bir rekabet ortamı oluşturalım.” dedik. “Türk siyasetini; bugün içinde bulunduğu, ve milletimizin aleyhine çalışan; siyasi pragmatizm sarmalından çıkaralım.” dedik. “Gelin, koltuklara değil, milletimize hizmet için yarışalım.” dedik.

'Siz de; İYİ Parti gibi, tek başınıza girme cesaretini gösterin!'

"Madem ki, Sayın Erdoğan da; 50+1 şartının dayattığı, ittifak sisteminden bu kadar rahatsız; o zaman, buradan, bizzat kendisine sesleniyorum: Gelin, Ak Parti olarak; ittifak sisteminin, ülkemize dayatılmasının, siz de, bizim gibi, önüne geçin. Gelin, Türk demokrasisinin, tıkanan nefesini açmak için; siz de, bizim gibi, bir adım atın. Gelin, önümüzdeki seçimlere; AK Parti olarak, siz de; İYİ Parti gibi, tek başınıza girme cesaretini gösterin!"

'Çok beklersin'

"Ama Sayın Erdoğan; eğer ki, bu açıklamayı yapmaktaki amacın; anayasa değişikliğinin, arkasına sığınıp; sistem ile birlikte, 2 dönem kuralını değiştirmekse; işte o zaman, hiç kusura bakma, çok beklersin! Eğer ki, tüm bunları; bir kez daha aday olabilmek için yapıyorsan; Hiç kusura bakma, çok beklersin!"

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, "(50+1 şartının değişmesi) İsabetli olur. Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa..." demişti.

Erdoğan'ın yüzde 50+1 tartışmasını açması AKP'nin yeni anayasa için Meclis'te yeni ittifaklar kurmak ve MHP'yi sırtından atmak olduğu yorumlarını da gündeme getirmişti.

Bahçeli'den rest: Tek kullanımlık reçete değil

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuya ilişkin bugün grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürle reçete hiç değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye'nin istikbal haysiyetidir" yorumunu yaptı.

Kısa Dalga Tv