Altan Tan: "Çözüm sürecinde gizli saklı bir şey yoktu. Öcalan dışarı çıkabilirdi"

Altan Tan: "Çözüm sürecinde gizli saklı bir şey yoktu. Öcalan dışarı çıkabilirdi"
İmralı heyetinde yer alan eski HDP milletvekili Altan Tan: “Çözüm sürecinde genel hatlarıyla gizli saklı bir şey yoktu. Barış olacak, silahlar susacak, dağdakiler inecek, Öcalan da dahil bu süreç içerisinde  sorumluluğu olan insanlar kısmi rahatlamaya kavuşacaklar. Abdullah Öcalan’ın hükümlülük şartlarının iyileştirilmesi, 5,10, 15 sene sonra tamamen dışarıya çıkma olabilirdi."Gare operasyonunun ardından yeniden gündeme gelen çözüm süreci ile ilgili tartışmalarda 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın "Çözüm sürecinde bize, partimize vadettiklerini elbet açıklayacağız. Açıklamazsak namerdiz" sözleri merak uyandırdı.

İmralı heyetinde yer alan eski HDP milletvekili Altan Tan DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada çözüm sürecinde “genel hatlarıyla” gizli saklı bir şey olmadığını belirtirken şunları söyledi:

“Bana göre genel hatlarıyla gizli saklı bir şey yoktu. Barış olacak, silahlar susacak, dağdakiler inecek, Öcalan da dahil bu süreç içerisinde  sorumluluğu olan bütün insanlar kısmi şekilde bir rahatlamaya kavuşacaklar. Rahatlama nedir? Bir siyasi af olabilir, belli kimselere sürgün olabilir. Abdullah Öcalan’ın hükümlülük şartlarının iyileştirilmesi olabilir. Ve yaşarsa, ömrü vefa ederse 5,10, 15 sene sonra tamamen dışarıya çıkma olabilir. Bir de Kürt demokratik hakları ile ilgili iyileştirmeler olabilir.”

Altan Tan, çözüm sürecinde gizli saklı bir ajanda olmadığını belirtirken aynı zamanda İmralı’ya giden HDP heyetinden bir televizyonda yaptığı açıklamalar nedeniyle çıkarıldığını söyledi:

“Ben şeffaflıktan yanaydım hep. Aynı hafta televizyonlara çıktım. Ardından gelen ‘sus, konuşma, hiç bir  şey söyleme’ ihtarına uymadığım için de o heyetten çıkarıldım. (İmralı’ya) Bir defa gittim ben.”

Kısa Dalga Tv