"Boğaziçi'nde Kabe fotoğrafı yere serildi" iddiasıyla öğrencilere gözaltı

"Boğaziçi'nde Kabe fotoğrafı yere serildi" iddiasıyla öğrencilere gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi önünde 'Kabe fotoğrafının yere serilmesi' iddiasına ilişkin soruşturmada 4 öğrenci gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe-i Muazzama'ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!" ifadelerini kullandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe resminin yere serildiği iddiasına ilişkin "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan açıldığı gerekçesiyle resen soruşturma başlattı. Boğaziçi Dayanışması, açılan soruşturma kapsamında 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.


Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne AKP'de uzun süre siyaset yapan Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasına yönelik eylemler sürüyor. Üniversitede görevli öğrentim üyelerinin bugün sabah rektörlüğe arkalarını dönerek gerçekleştirdikleri eylemin ardından Bulu'nun istifasını istedikleri ortak bir açıklama yaptılar. Öğrencilerin kampüsteki nöbetleri sürerken, çeşitli afiş ve resimlerin yer aldığı bir sergi düzenlendi. Bu arada Kabe resminin yere konulduğu bir video sosyal medyadan paylaşıldı.

Kısa süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resen soruşturma başlattığı açıklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesi olayı ile ilgili olarak ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

4 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Dayanışması, açılan soruşturma kapsamında 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Boğaziçi Dayanışması'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Boğaziçi Üniversiteleri İslam Araştırmaları Kulübü (BİSAK) ve yandaş medyanın hedef göstermesiyle açılan soruşturma kapsamında gözaltı sayısı 3'e yükseldi. Arkadaşlarımızın darp edildiği anı çekmeye çalışan bir öğrenciye polis saldırdı" ifadeleri kullanıldı.

Bir açıklama daha yapan Boğaziçi Dayanışması, "Gözaltına alınan arkadaşlarımızın sayısı 4'e yükseldi! Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın!" dedi.

İslam Araştırmaları Kulubü hedef gösterdi

BİSAK da sosyal medyada yaptığı açıklamayla hedef gösterdi. BİSAK'ın açıklamasında,  "Boğaziçi Üniversiteleri İslam Araştırmaları Kulübü olarak üniversitemiz dahilinde İslami değerlerimizin fütursuzca alaya alınmasına müsaade etmeyeceğiz" denildi.

Diyanet İşleri Başkanı: Kınıyorum

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, olaya Twitter hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterirken, yasal işlemlere başlayacaklarını belirtti. Erbaş, açıklamasında "Boğaziçi Üniversitesi önünde Müslümanların mukaddes mekanı, kıblemiz Kabe’ye ve İslami değerlerimize yönelik yapılan hadsiz saldırıyı kınıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağız ve bu saygısızlığı yapanlar hakkında yasal yollara başvuracağız" dedi.