CHP'nin 'adalet nöbeti' sürüyor | 'Anayasaya karşı bu darbeyi, boşa çıkartacağız'

CHP'nin 'adalet nöbeti' sürüyor | 'Anayasaya karşı bu darbeyi, boşa çıkartacağız'
CHP'nin, Meclis Genel Kurulu’ndaki “Adalet Nöbeti” 2. gününe girdi. CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Genel Kurul'dan yaptığı açıklamada “Anayasayı koruyacağız. Halkın egemenliği için buradayız. Anayasaya karşı bu darbeyi, mutlaka ve mutlaka boşa çıkartacağız” diye konuştu.

CHP TBMM Grubu’nun; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Genel Kurul salonunda başlattığı “Adalet Nöbeti” 2. gününe girdi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, nöbet sürürken, açıklamalarda bulundu.

Tanrıkulu şunları söyledi:

Adalet Nöbeti’mizin ikinci günündeyiz. CHP Grubu olarak parlamentoda 24 saattir Adalet Nöbeti tutuyoruz. Dün itibarıyla bu nöbete başladık. Yargıtay, verdiği kararla; Türkiye’de anayasal düzene karşı bir darbe girişiminde bulundu. Bu darbe girişimi, mevcut anayasaya karşıydı. Bununla ilgili hem kamuoyu oluşturmak hem de parlamento özelinde bu işin çözülmesi noktasında adım atmak amacıyla milletvekilleri olarak buradayız.

Her gün 20-25 milletvekili burada nöbet tutacağız. Salı gününe kadar nöbetlerimiz planlanmış durumda.

Bu darbe girişiminin amacı, Can Atalay’ın dokunulmazlığından çok daha ötedir. Yargı içinde öteden beri çeşitli organizasyonlar var. Suç örgütleri ile ilişkili olan yargı mensupları var. Onlar içinden bu kararla birlikte AKP’ye verilen mesaj da var: Biz sizi iktidarda tuttuk. İktidarınızı bize borçlusunuz. Dolayısıyla bizim içimizdeki unsurlara gelemezsiniz. Gelirseniz böyle anayasal kriz de çıkartırız, devlet krizi de çıkartırız.

Biz, CHP olarak; bu anayasayı koruyacağız. Halkın egemenliği için buradayız. Halkımız ile birlikte olacağız. Anayasaya karşı bu darbeyi, mutlaka ve mutlaka boşa çıkartacağız.

Ne olmuştu?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki tahliye edilmeli kararına uymama kararı almıştı. Ayrıca, ihlal kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararı TBMM’ye göndermişti.

Yüksek yargı arasındaki bu çatışma krize yol açarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek yargı temsilcileri ile görüşeceğini açıklamıştı.

CHP’den 20 milletvekili karara karşı dün akşam saatlerinde Genel Kurul’da nöbet eylemi başlatmış, İYİ Parti Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyelerini Yargıtay ve HSK’ye şikayet etmişti. Avukatlar da bugün ellerinde Anayasa kitapçı ile Yargıtay’a yürüyüş düzenledi. (Kısa Dalga)